Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 17:05 Bu haber 9811 kez okundu
 
Işık hızıyla toplantı
Karasu Belediyesi’nin Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Salı günü gerçekleştirildi. 18 maddenin görüşüldüğü ve gündem dışı konuşmaların da yapıldığı toplantı 13 dakika kısa bir sürede tamamlanmasıyla dikkat çekti.
GÜNDEM Haberi
Işık hızıyla toplantı

Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 4 Haziran Salı günü Karasu Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantının en dikkat çeken tarafı, 18 maddenin görüşüleceği ve gündem dışı konuşmaların da yapılmasına rağmen 13 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanması oldu. Toplantının ilk üç maddesini Yazı İşleri Müdürlüğü talepleri oldu. Kalan 15 maddeyi ise İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün talepleri oluşturdu. Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ilk olarak MHP’li Meclis Üyesi Fatih Şentürk’ün gündem dışı söz almasıyla başladı. Şentürk, sahilde yaz sezonunun gelmesiyle birlikte meydana gelen çarpık yapılaşma ve ticari noktaların karmaşasından bahsetti.

 

“Yangından mal kaçırır gibi sahilin her yeri dolduruluyor ve bir işgal söz konusu. İnsanların ekonomik sıkıntılardan dolayı geçim kaynağı oluşturmasından dolayı meydana gelen bu çarpıklaşma, Karasu sahilinin görüntüsünü bozuyor ve sağlık açkısından da sorun teşkile diyor” diyen Şentürk bu yapıların incelenmesi ve denetlenmesi gerektiğini söyledi. Karasu sahilindeki ‘beach’ diye tabir edilen işletmelerin yıkılacağı söylenirken her geçen gün bir yenisinin daha açıldığını sözlerine ekleyen Fatih Şentürk, “Bulvardan sökülen palmiyelerin dikili olduğu yeni beach türü işletmeler gözden kaçmıyor. Kumsala parke yollar döşeniyor. Bunları gören de bir tık ileri giderek işgal artıyor. Buna önlem alınması ve düzene sokulması gerekiyor. Düzene sokulduğu takdirde Belediyemizin kasasına 1 milyon lira para girmesi mümkün” ifadelerini kullandı.

 

Gündemin ilk üç maddesinin aynı olduğunu ve İspanya, Belçika ile Macaristan’da yapılacak olan festivallere katılmak amacıyla pasaport çıkartılmasına ilişkin taleplerden oluştuğunu belirten Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, üç maddenin birlikte oylamaya sunulmasını teklif etti. AK Partili Belediye Meclis Üyesi Adem Filizfidanoğlu, “Bugüne kadar toplantılarda yurt dışı gezilerle ilgili Belediye’den para çıkıyor mu sorumuza karşılık Sayın İspiroğlu bizlere yanlış bilgi vermektedir. Son denetim komisyonu toplantısında Makedonya gezisiyle ilgili Belediye’ye 27.000 lira fatura kesildiğini öğrendik. Sınır pasaportu talebi diyorsunuz fakat masrafı Belediye kasasından çıkıyor. 1 ve 3.maddelerin ayrı, 2.maddenin ayrı oylanmasını talep ediyoruz” dedi. Talebe rağmen ilk üç maddenin birlikte oylamaya sunulmasının ardından çoğunluk kararı ile maddeler kabul edilmedi.

 

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün arsa satışı ile ilgili taleplerinden oluşan 15 maddenin oylaması öncesi AK Partili Belediye Meclis Üyesi Yakup Ayar söz aldı. Satışlarla ilgili kanun maddelerini okuyan Ayar, “Bizim burada uygulayacağımız şey arsa satışlarıdır. Bu maddeleri okumamın sebebi; meclis, Kıymet Takdir Komisyonu’ndan bize gelen fiyat üzerinden onay veriyor, o fiyatlar üzerinden satışların yapılıyor olmasıdır. Satışların daha düşük fiyatlarla yapıldığını görüyoruz. Kıymet Takdir Komisyonu’nun meclisin onayladığı fiyattan daha düşük fiyata satış yapma yetkisi yoktur. Kararın meclise yeniden gelmesi ve meclis kararı ile indirimli fiyatın onaylanıp uygulanması gerekir. O satışların tamamı usulsüzdür. Kıymet Takdir Komisyonu’nun, meclisin üzerinde bir yetkisi yoktur” şeklinde konuştu.

 

Söylenilenlerin bir kısmının doğru olduğunu belirten MHP’li Meclis Üyesi Fatih Şentürk ise, “Önce meclisten satış kararı alınır, Kıymet Takdir Komisyonu bu karardan sonra toplanır ve gerekli işlemler yapılır. Bizler, satışları görelim, bizden habersiz yapılmasın talebinde bulunduğumuz için önümüze geldi. Bu ayrıntıyı da gözden kaçırmayalım” dedi. 4 ve 18.maddelerin arsa satışıyla ilgili olduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, 17.madde harici kalan tüm maddeleri oylamaya sundu. MHP’li meclis üyeleri grup kararıyla meclisin 5, 6, 7, 8, 15 ve 18.maddelerine kabul oyu kullanacaklarını ve diğer maddelere ret oyu kullanacaklarını belirtti. Başkan İspiroğlu, “Bu kararın sadece Karasu Belediyesi’nde alındığını düşünüyorsunuz. Fakat 12.02.2018 tarihinde de Büyükşehir Belediyesi’nde de bu karar alındı. SGK borçlarının arsa takaslarıyla ödenmesi kararı aldık. Kabul edersiniz, etmezsiniz… Teşekkür ediyorum ve gündemi kapatıyorum” sözleri ile meclisi sonlandırdı. Satışlarla ilgili maddeler, oy çoğunluğuyla reddedildi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı