Reklamı Geç
Haber Detayı
22 Eylül 2018 - Cumartesi 11:39 Bu haber 13627 kez okundu
 
BMC şantiyesinde sürpriz gelişme
Karasu'da 2 bin 500 dönümlük arazi üzerine savunma sanayii yatırımı yapacak olan BMC şantiyesinde çalışanlar ani bir kararla İzmir'deki fabrikaya gönderildi.
EKONOMİ Haberi
BMC şantiyesinde sürpriz gelişme

Karasu'ya savunma sanayi fabrikası kurmak isteyen BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından bir süre önce ilçede başlatılan çalışma sırasında sürpriz gelişmeler yaşandı. Karasu’da tahsis edilen 2 bin 500 dönüm arazi üzerinde çalışma yapan BMC şantiyesinde çalışan yaklaşık 50 kişi, İzmir'deki fabrikaya çağrılırken Karasu'daki çalışmalarda durduruldu. Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, BMC şantiyesindeki çalışmalarının durdurulduğunu söyleyerek, “Çalışanlar, İzmir'e gönderildi. Şu anda şantiyede 2 çalışan bulunuyor” dedi. Şantiyede çalışmaların neden durdurulduğu ve şantiye çalışanlarının İzmir’e neden gönderildiği konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı.

 

470 milyonluk yatırım

 

Savunma sanayi alanında yatırım yapması planlanan BMC, Karasu'da yapacağı 470 milyon liralık bir yatırımla raylı sistem araçları üretmeyi planlıyordu. Proje; Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın içerisinde, 70 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecekti. Daha önce savunma sanayi araçları üretimi için ÇED olumlu raporu olan BMC, bu kez de arazi içinde raylı sistem araçları, bunların aksam ve parçalarının üretimi ile Ar-Ge faaliyetleri yürütmeyi planlanıyordu. Proje kapsamında hafif ve ağır raylı sistem araçları (tramvay ve metro), bölgesel ve hızlı trenler gibi geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapılması hedefleniyordu. Fabrikanın faaliyete geçmesiyle birlikte 500 kişinin istihdam edilmesi bekleniyordu. Hatırlanacağı üzere Karasu İhsaniye Mahallesi’nde Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi İlan edilen 222 hektar büyüklüğündeki arazi münferit yatırım yeri olarak AK Parti MKYK üyesi Ethem Sancak'ın sahibi olduğu BMC'ye devredilmişti.

 

 

 

Kaynak: (MB) - Medyabar.com Editör: Cihan Emre
Yorumlar
Haber Yazılımı