Reklamı Geç
Haber Detayı
22 Eylül 2018 - Cumartesi 17:38 Bu haber 8335 kez okundu
 
İşte Karadeniz’deki bereket
1 Eylül 2018 itibariyle başlayan avlanma sezonu ile Karasulu balıkçılar Karadeniz’e açıldı. Bu yıl denizin bereketli olduğunu söyleyen Bünyamin Ceylan, hem balıkçılara hem de vatandaşa adeta müjde verdi.
EKONOMİ Haberi
İşte Karadeniz’deki bereket

Avlanma sezonunun 1 Eylül itibariyle başlamasının ardından balıkçılar Karadeniz’e açıldı. Bu yıl Palamut bolluğu olduğunu ve Karadeniz’in bereketli bir sezonla balıkçıları karşıladığını belirten Yenimahalle Muhtarı ve Karasu Balıkçılar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Bünyamin Ceylan, “Palamut balığı, neredeyse göçün yarısını tamamladı. Bu yıl palamut bereketi var. Sadece palamut değil, mezgit, barbun ve istavrit de bereketli” dedi. Bu yıl, geçen yıla göre barbun balığının oldukça bereketli olduğunu dile getiren Ceylan, “Barbunun kasası 35-40 liraya kadar düştü. Kilosu yaklaşık 25-30 liralardan 10 liraya kadar indi. Bu da alımı arttıracak ve balıkçımızın da yüzü gülecek” şeklinde konuştu.

 

Karadeniz’deki bolluğun olumlu yönünün yanı sıra kendileri için olumsuz yönünün de olduğunu ifade eden Bünyamin Ceylan, “Malum, mendirek ve barınak sorunumuz mevcut. Karadeniz ile Sakarya Nehri’nin birleştiği yerdeki daralma nedeniyle trol balıkçılığı için kullanılan 7-10 metrelik tekneler şu an Karadeniz’e açılamıyor. 15’e yakın tekne demir atmış vaziyette bekliyor. 10’ar personelden 150’ye yakın balıkçı esnafı, evlerini geçindirmeyi bekleyen balıkçımız nehirde mahsur durumda. Balıkçı barınağı ve mendirek projesinin hayata geçmesi ile bu sorunumuz da ortadan kalkacak ve balıkçının yüzü tamamen gülecek” diyerek sözlerini sonlandırdı.

HABER: Esra Aydın

 

HABERE AİT VİDEO ve FOTOĞRAF:

 

 

 

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı