Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 10:19 Bu haber 8337 kez okundu
 
Uluslararası kriz, Karasu'yu etkiler mi?
Amerika ile Çin arasında son zamanlarda tırmanışa geçen ticaret savaşlarında konu çelik piyasasına geldi. Amerika’nın ithal çeliğe yüzde 25 oranında gümrük vergisi getireceğini açıklaması gözleri Karasu’dan Amerika’ya çelik ihraç eden Gazi Metal firmasına çevirdi.
EKONOMİ Haberi
Uluslararası kriz, Karasu'yu etkiler mi?

Türkiye 6. Sırada

 

Karasu’nun en büyük sanayi firması konumundaki Gazi Metal firması Amerika-Çin arasındaki gerilimden etkilenecek. Türkiye Amerika’ya çelik satan 6. ülke konumunda. Amerika çelik ihtiyacının yüzde 7’sini Türkiye’den elde ediyor. Gazi Metal firması da ürünlerinin çok büyük bir kısmını Karasu Limanı üzerinden Amerika’ya ihraç ediyor. Yaşanacak vergi artışı Gazi Metal’in de derinden etkilenmesine neden olabilecek büyüklükte.

 

Yenipazar arayışı

 

Firmanın bir yandan yaşanan gelişmeleri endişe içinde izlerken bir başka yandan da yeni pazar arayışlarına girdiği iddia ediliyor. Şu ana kadar firma yetkililerinden konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Bu vergi ihracatı zorlasa da devam eder. Ancak yasa baştan sona haksız. Bazı ülkeler ayırıp, diğerlerine vergi getirmek kabul edilemez bir durum” dedi.

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Cihan Emre
Yorumlar
Haber Yazılımı