Arifiye-Karasu demiryolu vurgunu

Adapazarı ve Arifiye arasında işletilmekte bulunan demiryolu hattı ile Karasu'da mevcut bulunan liman ve sanayi tesisleri arasında 73 kilometre uzunluğunda çift hatlı demiryolu altyapı inşaatı yaptırılması amacıyla 2 Kasım 2010 tarihinde ihale yapıldı. 5 Nisan 2011 tarihinde 320 milyon 840 bin 46 TL bedel üzerinden yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. İşin süresi ise 750 takvim günü olarak belirlendi.

Şimdi gelelim işin yolsuzluk kısmına:

1-) 750 günde bitirilmesi gereken iş 10 yıldır nasıl bitirilemedi?

2-) Sayıştay raporlarına göre sadece %23 zemin ıslah çalışması yapılan yere bütün hakedişler nasıl ödendi?

3-) 750 günde bitirilmek üzere 320 milyon liraya yaptırılması amaçlanan 73 kilometrelik demiryoluna 825 milyon lira nasıl ödendi?

4-) İlk ihale bedeli ile ödenen miktar arasındaki 505 milyon lira eski parayla 505 trilyon lira kamu zararının hesabını kim verecek?

Yahu kimse çıkıp demedi mi bu ihale on yıldır nasıl bitmedi, bitmeyen ihaleye nasıl ödeme yapıldı, ihale bedeli nasıl üç katına çıktı?

Merak ettiğim konu şu aslında. Düz mantık kuralım. İhale yaptık, biri kazandı ve şu günde bitirilmesi için sözleşme imzaladı.

Firma işe başladı atıyorum bir ay sonra o güne kadar yaptıkları işin karşılığı olan hakedişleri almak için yani o güne kadar diyelim ki %3'lük işi tamamlayıp 320.000.000 TL üzerinde 9.600.000 TL para almaya geldiklerinde kimse gidip yapılan işi kontrol etmiyor mu? Defalarca bu işlemin yapılması gerekiyor ki her hakedişe geldiklerinde iş kontrol edilsin.

Düşünsenize Karasu gibi bu ülkede bine yakın ilçe var. Şu olayların benzerleri kaç tanesinde yaşanıyordur ben tahmin edemiyorum. Bu ülkenin milli geliri kimlerin cebine gidiyor, yapılması gereken hizmetler yapılamıyor.

Özetle dostlar bir metre demiryolu rayı döşenmeyen işe üç katı fazla para ödemişler. Türkiye'den başka yerde göremeyeceğiniz işler bunlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karasu
Karasu - 2 ay Önce

Soru: Adam 700 Bin TL lik saat takıyor ne diyorsun ?

Cevap : Çalıyorlar ama çalışıyorlar

Soru : Bu köprüyü, havaalanını kullanmayacaksın, geçmeyeceksin cüzdanına baksak 100 TL çıkmaz, neyin garantisi verilip senden para alınıyor ?

Cevap: Avrupa bizi kıskanıyor


Soru : GSS primi diye çıkartılan şey işsizden SGK için para istemektir. Sen işsizden para isteyen başka bir ülke örnek verebilirmisin ???

Cevap : Vardır bi bildikleri


Soru : Sen üniversite bitirip üstüne master,üstüne yan dal, üstüne 2.hatta 3.dili öğrenip işsizken birileri çocuk, yeğen, dayı oğlu,kanka, şoför demeden rahat rahat ballı işleri nasıl buluyor ?

Cevap : Daha öncekiler neydi ki, şimdi biraz da bunlar yapsın.


İşte Sn. Uğur Bey doğal olarak soru soruyor, mantık bunun neresinde diyorsunuz, bizde aynı sizin gibi 4 soru sorduk milletin çok önemli bir çoğunluğunun düşüncesini yazdık.


İşte şimdi bu millet adalet adalet diye kıvranırken Cennet mekan Hz. Ömer'i örnek verip yana yakıla onun adaletini istiyor.Tam da bu noktada hem yazıyı yazana hem de tüm okuyanlara ben sadece bir soru sormak istiyorum.

Her türlü naneyi yiyip, bilse de neme lazımcılık yapıp, haksızlığa karınca tıkırtısı kadar ses çıkartmayan millet yana yakıla aranan Cennet Mekan Hz. Ömer'i sizce hakediyor mu ???

kemal akbulut
kemal akbulut - 2 ay Önce

mutlaka hesabı sorulur bu millet o yandaş firmadan hesap sora

ali genc
ali genc - 2 ay Önce

her ihalede % 10 haraç yiyen bir iktidarın elinde ve bitmek bilmeyen ihale haberleri yurdun 4 bir yanından okudukça sahiplenen bakar kör milletin hatasımı arsız doymak bilmeyen iktidarın suçumu.

Behzat Taşkiran
Behzat Taşkiran - 2 ay Önce

Sanki birileri güzel sakaryamın büyümesini ve güzelleşmesini çekemiyor. Lakin şunuda bilmenizi isterim sakarya da sahte para üretilen bir vilayet sizce bu yolsuzluk normal değilmi?

Aziz. Tarakçı
Aziz. Tarakçı - 2 ay Önce

İhaleye veren. zat kendini yüksekte gördüğü için o zat para kazanması için alt zata veriyor. Onun boyu yetmiyor işin içinden çıkamıyor ve işi bırakıyor çünkü dürüst kişiye vermiyorlar

Zeynep
Zeynep - 2 ay Önce

Çaldıktan sonra o paralar geri gelmiyor. Yolsuzluğa canak tutunacaksa nerde adalet. O paralar milletin parası. Bu da bir vatana ihanettir