Basın dördüncü kuvvettir

Ülkemizde, gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın, 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesiyle birlikte, her yıl 10 Ocak tarihi “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bilginin her geçen gün katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin takip edilmesi zor bir hızda geliştiği günümüz dünyasında, medya hayati bir önem taşımaktadır. Görsel ve yazılı medyanın yanında sosyal medya olarak nitelenen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarının etkinliğinin günden güne arttığı günümüzde, gazetecilerimizin üzerine düşen sorumluluk her zamankinden daha fazladır.

Milletimizin gözü, kulağı ve dili olan, vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacının doğru biçimde karşılanmasına vesile olan gazetecilerimiz, şüphesiz ülkemizin demokratikleşme sürecine büyük katkı sunmaktadırlar. Zor şart ve imkânlar içerisinde, milletimizi ülke ve dünya gündeminden haberdar eden gazetecilerimiz, yerli ve milli değerlerimizin benimsetilmesinde de çok önemli bir görevi üstlenmektedirler.

Basın mensuplarımızın en önemli vasıfları, gücünü halktan alarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde haber ve yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme, elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna objektif, ahlaki ve ilkeli bir biçimde yansıtmalarıdır.

Basının başta milli konular olmak üzere, her meseleye yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet şuurumuzun sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. İnanıyorum ki, gazeteciler sahip oldukları bu sorumluluk ile ilçemiz, ilimizin ve ülkemizin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için, olumlu rol üstlenmeye devam edeceklerdir.

Fikir ve düşünce hürriyeti ise ancak yazı ve söz hürriyetiyle kullanılabilir. Basın bu sebeple, sosyal düzeni hürriyetlere dayanan toplumlarda dördüncü kuvvettir.

Tüm meslektaşlarımın gününü kutlamadan önce 17.06.2019 günü sonsuzluğa uğurladığımız değerli çalışma arkadaşımız Ayşenur Arpacıoğlu’ndan da bahsetmek istiyorum.

Arzu, istek, şevk ve azimle çabalayıp mesleğine sımsıkı sarılarak elinden gelen en büyük gayreti sağlayan Karasu halkının gönlünü kazanan Ayşenur’um 17.06.2019 günü seni ebediyete uğurlasak bile bir an olsun ne aklımızdan ne fikrimizden çıkıyorsun. Çıkmayacaksın da.

Hep başucumda olduğunu bil.
Ben seni her gün görüyorum ve özlüyorum.

Emeklerin için sonsuz teşekkür ederim. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günün kutlu.

Bu vesileyle; bu çok önemli işe emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir meslek yaşamı diliyor, ebediyete intikal eden değerli basın mensuplarını rahmetle anıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum.

Cumhuriyet devrinin kendi zihniyet ve ahlakıyla donanmış basınını yine ancak Cumhuriyetin kendisi yetiştirir. - M. Kemal Atatürk

YORUM EKLE