Bu durumda kime inanılmalı?

Yapımı 11 yıldır süren Arifiye-Karasu Demiryolu Projesi hakkında ilginç bir iddia ortaya atıldı. 2010 yılının Kasım ayında, 25 ayda bitirilmesi koşuluyla 360 milyon TL bedelle ihale edilen hatta 825 milyon TL ödendiği ve metre başı 122 bin TL olduğu ortaya çıktı.

Enerji Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 825 milyon TL ödenen hattın yüzde 23’ü tamamlanmış durumda. Ortalama kura göre hattın bir metresinin bedeli 17 bin 500 doları bulduğunu belirtti

Hatla ilgili çıkan anlaşmazlıklar üzerine konunun yargıya taşındığını, 2012 ile 2018 tarihi arasında on bir ayrı değişik hak ediş kapsamında firmaya toplam 825 milyon 138 bin 153 TL gibi astronomik bir rakam ödenmiş. 2011 ile 2018 yılları arasındaki ortalama dolar kuruna göre hesapladığımızda bir kilometrenin maliyeti 17,5 milyon dolar oluyor. Başka bir deyişle hattın bir metresinin maliyeti 17 bin 500 doları buluyor. Yazık, günah. Böyle bir israfın örneği yok.

73 kilometre uzunluğundaki hat için belirlenen tutar 360 milyon lira... Hattın yüzde 23’ü tamamlandığı için ödenmesi gereken tutar 73 milyon lira olması gerekiyor. Ancak bakanlık, sekiz yılda 825 milyon lira ödemiş. Bu durum, Sayıştay tarafından da tespit edildi. Yani 752 milyon lira fazladan ödenmiş. Ancak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, konuyla ilgili verilen soru önergesine verdiği yanıtta böyle bir ödeme yaptığını kabul etmediği öğrenildi. Bakanlık Sayıştay’ı yalanlıyor. Bu durumda Sayıştay’a mı inanmalı, Bakanlığa mı? Kim doğru söylüyor?

SİZ YETER Kİ YASADA AÇIK ARAYIN

Hürriyet Mahallesi, bir türlü hürriyetine kavuşamadı. Mahalle, topyekun diken üzerinde yaşıyor. Allah korusun mahalleye bırakın iş makinasını bir kamyon girmeye dursun, herkes kulak kesilecek kadar huzursuz. Bitti denilen yerden yeniden küllerinden doğdu taş ocağı kabusu…

Kimi vatandaşa göre Hürriyet Mahallesi’ne giderek destek olan muhalefet şov yapıyor. Keşke o şovu, “Şov yapıyor” diyenlerin gönül verdikleri de yapsa. Ama sessiz kalmak her zaman düsturu olanların rahatsız olduğu bir durum yok.

Fakat anlamadığımız nokta şu: Tavukçuluk işletmesi kurmak isteseniz mevzuat uyarınca, atık ve koku sorunu nedeniyle, yerleşim yerine en az 500 metre, ormana ise 150 metre uzaklıkta kurulması gerekiyor.

Fakat taş ocağı açmak istiyorsan, içerisinde engelli çocukların yaşadığı eve 50 metre yakınında bile dinamit patlatabiliyor ve su kaynaklarının, çam ormanlarının tam göbeğine kurabiliyorsunuz. Yani taş ocağı dinamiti, tavuk kokusundan daha zararsız.

ÇED raporu olmadan ocak mı açmak istiyorsunuz. Ufak ufak arazileri gösterin, En uçtaki arazide dinamit patlatacağınızı belirtin ama oraya 1 kilometre gerideki küçük arazide patlatın. Nasıl olsa yasada açık çok. Nasıl olsa 1970’den kalma haritalardan masa başında karar veriliyor maden ruhsatlarına. Karasu’da, içerisinde yerleşim yerleri olan araziye de ruhsat verilmeye kalkılmadı mı zamanında. Şaşırmayın, sessiz kalın yeter, nasıl olsa siz Hürriyet Mahallesi’nde yaşamıyorsunuz…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karasu
Karasu - 1 yıl Önce

-Ege'de zeytinlikler söküldü birileri itiraz etti, öbürleri bunlar istemezükçü dediler

-Karadeniz'de muhtelif yerlerde tabiri caizse olta dahi atılmayacak derelerde HES yapıldı, dereler kurudu oranın bitki örtüsü mahfoldu. Haliyle birileri yine itiraz etti bu sefer öbürleri bunlara bi terörist demediği kaldı

Lafı uzatmayalım, yıllar geçti şimdi iş "Seçimlerde sandıkları patlatmaya var mıyız" diyenlere geldi.

Bak şimdi sana kelamların en büyüğüyle cevap vereyim. Olurda belki beynin olduğunu idrak ederde azıcık düşünmeyi hatırlarsın.

Onlar plan yaparlarken, Allah da plan yapıyordu. Allah, plan yapanların en hayırlısıdır. Enfal Suresi / 30

Nevtan Angün
Nevtan Angün @Karasu - 1 yıl Önce

Bu yazıda sizi rahatsız eden tarafı dile getirmeden nasihat vermişsiniz, zaman ayırmışsınız teşekkür ederiz. Allah'a şükür bendeki beyin bana da yeter size de yeter. Gerçi isminiz cisminiz belli dğeil, adınızı yazmaya çekinmişsiniz. Beyninizle ilgilenmiyorum ama merakımı mazur görün, nedir bu yazılanlarda sizi rahatsız eden. Milletin ve devletin aleyhine iş yapanlardansanız lafım yoktur. Yolunuz açık olsun.

Karasu
Karasu - 1 yıl Önce

Sn. Nevtan Angün bu mübarek gecede bizi oldukça güldürdün. Gelelim yazıya. Öncelikle şunu söyleyeyim yorumumun sizin şahsınız ile en ufak alakası yoktu, bu kanıya nasıl ve nereden vardınız işte bizim güldüğümüz şeyde tam olarak bu. Nasıl oldu da büyük bir başarı !!! gösterip yorumu yapılan habere yada şahsınıza yordunuz inanın ben hiç ama hiç anlamadım.

Madem anlamadınız o zaman detaylandıralım. O yorumda ki maksat haberin kendisi yada siz değil gerek çevremizde olsun gerekse farklı yerlerde yaşanılıp da duyduklarımız olsun özellikle haberlerde, önceki yorumda da yazdığım gibi çevre ile yaşanılan yada yaşanabilecek sıkıntılara itiraz eden kişilere (işte bu haberde sizin yaptığınız itiraz gibi) olayın aslını astarını bilmeden karşı çıkan, kötüleyen hatta haddini aşıp neredeyse hain ilan edebilecek seviyeye getiren kişilere yapılmış genellemeye dayalı bir yorumdu. Çünkü o kişilerin maksadı karşı tarafı kötü gösterip olayı unutturmak. Bir anımızla olayı pekiştirelim.

Yıllar evvel Karasu'ya liman yapılacak dediler. Hangi bölgesine diye sorduk, plaja yakın bölgede demişlerdi. Bizde orası olmaz gidin Denizköy tarafına yapın dedik. O gün bize zaten siz hizmete karşısınız, istezükçüsünüz dediler, dediler de dediler. Bizde dedik ki, ya arkadaş neden o bölge olmaz dedik sordun mu ??? Biz dedik ki, limana gemi yanaşacak doğal olarak denizin derinliğini arttıracaksın bunu yaptığın anda Karasu'nun rakımı düşük deniz derinleştiğinde kışın rüzgarda önünde engel yok taşar gider milletin başına bela olur. Diğer sorun ise buranın sahili uzun ve güzel il dışından talep görüyor kum çekeceğin için merkez sahili bitirirsin dedik. Tabi dinleyen olmadı. Peki dinlemediler de ne oldu ??? Merkez sahil kuşa döndü, kışın deniz taşıp evlere su bastığı için denize betondan bariyerler yapıp ne olduğu belli olmayan çözüm üretmeye çalıştılar.Ulusal basında bile Sakarya'nın Karasu ilçesinde deniz taşıp su evleri bastı diye haberler çıktı iyimi ??? İşte o gün bu sefer biz dedik hani istemezükçü bizdik, hani akıllı olan sizdiniz ???

İşte bu kafa bugün aynı şekilde karşı tarafı ötekileştirip, kötü gösterip bildiğini okuyor ve malesef destek de buluyor. Delil mi istiyorsun, onu da yazalım. Demiryolun da eski parayla 700 trilyondan fazla bu milletin parasının iç edildiğini yazmışsınız. Biz o millete bunu anlatalım, sonra sandığı önüne koyalım, sonuç ??? Karasu'da önceki dönem de eski parayla 46 trilyon borç alındı, sayıştay dedi ki bu paranın yaklaşık 22 trilyonu yok !!! Yetmedi yeni yönetim ben bunu ödeyemem bunu yapılandır dedi. 46 trilyon oldu sana 90 küsür trilyon. Yani Karasu halkı havadan 50 trilyon borçlandı. Seçim oldu, sonuç ??? Biz diyoruz ki, şimdi birileri bağırıyor peki torunun torunu bile havadan borçlandırılırken, güzelim sahilin çöp olurken, bir ilçenin yılları kaldırım söküp yenilemeyle heba edilirken neredeydiniz ??? Kendi malı çalınsa, çalan Çin'de bile olsa gidip hesap soracaklar, bu devletin yani milletin trilyonları, katrilyonları iç edildiğinde tek kelam etmeyip "bana dokunmayan bin yaşasın" demeye getiriyorlarsa, o zaman bugün biz konuşacağız onlar paşa paşa dinleyecek arkadaş.

Adımızı merak etmişsiniz. Bunca kelamı Karasu'ya, ülkesine gönül vermiş biri yazmaz da kim yazar ??? Bu yüzden siz bize Karasu deyin.Son kelamımız da size olsun. Gazetecilik, ince bir çizgi de yürümeyi gerektirir. Gördük ve anladık ki daha çok tecrübe edip, daha çok yaşanılmışlık görüp, daha çoook bu fırında pişmeniz icab ediyor. Sırf siz anlayasınız diye, sizin yazınızın misliyle ben yazı yazdım. İnşAllah bu sefer meramımız anlaşılmış olsun.

Nevtan Angün
Nevtan Angün @Karasu - 1 yıl Önce

Her zaman söylerim; bir insandan alabileceğiniz en kıymetli şeyi VAKİT'tir. Bir insan kime, neye, nereye vaktini ayırıyorsa, o insana teşekkür bir borçtur. Bu kadar harfi, heceyi ve cümleyi VAKİT ayırarak yazdığınız için size de teşekkürü borç bilmek gerekir.

Lakin, "Bak şimdi sana kelamların en büyüğüyle cevap vereyim. Olurda belki beynin olduğunu idrak ederde azıcık düşünmeyi hatırlarsın" cümlesini size yorum olarak yazılsa siz nasıl algılardınız. Demek istediğinizi siz bilirsiniz, ama mimiklerinizi, sesinizi ve sizi görmeyen biri bilemez. NEREDEN ÇIKARDINIZ'ın yanıtı budur.

Biz de Karasu'da habercilik adına, özel hayatımızın ve ömrümüzün neredeyse yüzde 70'ini harcadığımız için Karasu'ya ve Karasululara VAKTİMİZİ veriyoruz. Helal de olsun. Fakat bir haberle herkesi memnun edememenin ama herkesi memnun edecek bir haberi de yapmanın bilincinde hareket ediyoruz.

Yazıdan bir insanı yanlış anlamaksa toyluğumuz eyvAllah, pişelim, yanalım. Belli ki yaşınız benden hayliyle büyük. Allah bizi de sizin yaşınıza yanmadan, kavrulmadan gelmeyi nasip etsin, belli mi olur biz de pişer, sizin yaşınıza gelince gençlere nasihat ederiz. Sağlıcakla kalın vesselam...