Bu isim ve soy isimlerden vazgeçtik

İçişleri Bakanlığı'nın mahkeme kararı olmaksızın ad soyad değişikliğini içeren uygulama, Sakarya’nın Karasu ilçesinde vatandaşlar tarafından ilgi görülmeye devam ediyor. İlçede en çok düzeltilen isimler arasında Hatçe, Penpe, Pempe, Konca, Aişe; en çok düzeltilen soy isimler arasında ise Çoşkun, Çoşğun, Kablan, Top, Bıyık, Şemşek, Kocabuga ve Cüma oldu.

Bu isim ve soy isimlerden vazgeçtik


-

2017 yılında başlatılan İçişleri Bakanlığı'nın yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadların mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine imkan tanıyan düzenleme; ülke genelinde olduğu gibi Karasu’da da yoğun ilgi gördü.

Uygulama sayesinde Karasu’da 2020 yılında isim ve soy isim değişikliğinde toplam 21 değişiklik başvurusu kabul edildi. Başvuru ile düzeltilen isimler arasında Hatçe, Penpe, Pempe, Konca, Aişe; soy isimler arasında ise Çoşkun, Çoşğun, Kablan, Top, Bıyık, Şemşek, Kocabuga ve Cüma dikkat çekti. Soy ismi değişikliğinde aile reisinin başvurması halinde 18 yaşından küçük aile bireyinin de soy isminde değişiklik yapıldığı, ancak 18 yaşından büyük ise vatandaşın kendi isteğiyle değiştirebileceği öğrenildi.

KarasuHaberleri.com - Esra Angün'ün haberi

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER