Gemiye dalış yapıldı, işte sonucu:

Karasu’da karaya oturan Yiğithan isimli gemi için su altı görüntü uzmanları tarafından dalış yapıldı. Gemiden kimyasal sızıntı olmadığı, denizde ekolojik dengenin tehdit altında olmadığı raporlara yansıdı. İspiroğlu, şimdi geminin kaldırılması için çalışmaları yoğunlaştırdı.

Karasu sahiline icralık olması nedeniyle demir atarak karaya oturan Yiğithan isimli gemiyle ilgili olarak Karasu Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor.  Geminin yan yatması sonrasında Başkan Mehmet İspiroğlu’nun daveti üzerine Karasu’ya gelen Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve TSSF Yönetim Kurulu Üyesi Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç, karaya oturan gemiye araştırma ve tespit amaçlı bir dalış gerçekleşti.

 

Dalış sonrasında gerekli görüntüleri raporlayan Tahsin Ceylan; “Ulusal ve yerel basında çıkan haberler doğrultusunda Belediye Başkanımız Mehmet İspiroğlu’nun daveti ile Karasu’ya geldik. Murat Kulakaç Hocamız ile gemiye dalış düzenledik. Gemi etrafında burayı mesken tutan çok sayıda sürü yavru balıklara rastladık. Geminin sualtındaki alanı tam bir yapay resif olmuş. Deniz suyu da gayet temiz görünüyor. Yaptığımız çalışmaları kayıtlarımız altına aldık. Bu olguların yaşanması herhangi bir yağ veya yakıt sızıntısının olmadığını gösteriyor. Yani kimyasal hiçbir tehlikenin olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz, ancak iç ambarlarda ne olduğu ile ilgili bir incelememiz olmadı” ifadelerine yer verdi.

 

Murat Kulakaç ise; “Karasu Belediye Başkanımız Mehmet İspiroğlu, karaya oturan gemi için yaptığı çalışmalar ve gerekli yazışmalarla konuya çok hassas yaklaşıyor. Gemi ile ilgili gerekli durumları bizlere bildirdi ve bizleri Karasu’ya davet etti. Yiğithan isimli gemi ile ilgili dalışlarımızı gerçekleştirdik. Kimyasal herhangi bir sızıntıya rastlamadık. Dalgalar sonucu gemi çok hasar görmüş ve bu hasar gören parçalar etrafına saçılmış. Yetkililerin, bu görüntü kirliliğini yaratan gemiyi en yakın zamanda ortadan kaldıracaklarını düşünüyorum, yapay resif yapılması ise tavsiyemiz” dedi.

 

Geminin karaya oturduğu ilk günden beri yetkililerle irtibat halinde olduklarını belirten Başkan İspiroğlu; “Yiğithan isimli gemi hakkında her gün farklı bir çalışma yapıyoruz. Basında da farklı farklı haberler çıkıyor. Bugün Uluslar Arası Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve Dalgıç Eğitmeni Murat Kulakaç’ı ilçemize davet ettik. Kimyasal yönden herhangi bir tehlikenin olup olmadığını araştırdık. Yapılan gözlemler doğrultusunda gemi etrafında yaşayan sürü halindeki balıklar ve suyun temiz olmasıyla Kimyasal hiçbir sızıntının olmadığını tespit ettik. Bu sonuç bizleri bir nebze de olsa rahatlattı. Fakat önümüzde bir yaz sezonu var ve bu gemi büyük bir görüntü kirliliği yaşatıyor. Bizlerde Karasu Belediyesi olarak yetkililerle tüm yazışmalarımızı gerçekleştirdik ayrıca sürekli irtibat halindeyiz. Yetkililerin en kısa zamanda bu gemiyi buradan kaldıracakları kanaatindeyim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER