Karasu, ikinci mavi bayrağı bekliyor

Sakarya’nın Karasu sahilinde, 2020 yılında iki mavi bayrağa sahip plaj bulunurken bu sayı 2021 yazında bir inmişti. Her yıl Haziran ayında yapılan değerlendirmelerle belirlenen mavi bayraklı plaj sayısının bu yıl ikiye yükselmesi bekleniyor.

Karasu, ikinci mavi bayrağı bekliyor


-

Karasu, 2020 yılında Sahil Park ve 32 Evler plajları olmak üzere iki mavi bayraklı plaja sahipti. 2021 yılında deniz suyundaki kirlilik nedeniyle Sahil Park Plajı’nın mavi bayrağı kaybedilmiş, sadece 32 Evler Plajı’na mavi bayrak verilmişti.

TC Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Yüzme Suyu Takip Sistemi’ne göre Karasu’dan alınan üç deniz numunesi, 2021 yılında C sınıfı olarak belirlendi. 2018 ile 2020 yılları arasında ise deniz suyu numuneleri A sınıfı olarak sonuçlanmıştı.

Her yıl Haziran yılında yapılan değerlendirmelerle mavi bayrak verilen plaj sayısı, bu yıl Karasu’da ikiye yükselmesi bekleniyor. İl ve ilçe basınında Karasu’nun iki mavi bayraklı plaja sahip olduğu bilgilerinin ise doğru olmadığı belirtildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl Haziran ayı içerisinde değerlendirme talebinde bulunması ve Karasu’ya yeniden iki mavi bayrak kazandırılması beklenirken Karasu’da deniz suyunda yaşanan kirlilik sebebinin araştırıldığı ve temizlenmesi için gerekli çalışmaların başlatılacağı öğrenildi.

KarasuHaberleri.com - Nevtan Angün'ün haberi

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 17:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Karasulu
Karasulu - 6 ay Önce

Yağmur suyunun denize desarjz edilmesi.

SIRADAKİ HABER