O tehlikeye dört ay önce değindi

SUBÜ kampüsü için yer arayışı deva ederken Karasu, kampüs için kararlığını sürdürüyor. Kampüsün Güneye kurulmasının hata olacağını dört ay öncesinden de vurgulayan Topal, “7 şiddetinin üzerindeki depremin muhtemel hattı olan İznik-Pamukova-Geyve-Arifiye ve Akyazı üzerinde bulunması büyük risk. Bu anlamda en güvenilir yer Karasu” dedi.

O tehlikeye dört ay önce değindi


-

İYİ Parti Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Hizmetleri Destekleme Derneği Başkan Yardımcısı Bahattin Topal, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) kampüsünün Karasu’ya kurulması gerekliliğinin nedenlerini açıkladı.

Topal, “Sakarya’yı jeolojik olarak sahaya yatırdığımızda 2020-2030 yılları arasında olmasına kesin gözüyle bakılan 7 şiddetinin üzerindeki depremin muhtemel hattının İznik-Pamukova-Geyve-Arifiye ve Akyazı olacağı tahmin ediliyor” diyerek Güney bölgesinin deprem riskine değindi.

Yer olarak işaret edilen bölgelerden biri olan Geyve’nin, 7 şiddetinin üzerindeki depremin muhtemel hattı olan İznik-Pamukova-Geyve-Arifiye ve Akyazı üzerinde bulunmasının büyük risk olduğuna dikkat çeken Bahattin Topal, “Uzmanların yaptıkları açıklamalara bakarsak özellikle Geyve hattında her an büyük bir deprem beklendiği uyarısının da kulağımıza küpe olmasını umuyorum” dedi.

SUBÜ için en güvenli yerin Karasu olduğunun altını çizen Bahattin Topal, “Türkiye’nin ve Sakarya’nın geleceğine yön verebilecek statüde olmasını arzuladığımız bu üniversitenin kampüsüyle teknolojik ve bilimsel gelişmelere yön verebilecek Ar-Ge merkezleriyle bilim yuvası olmasını ve bu üniversitesinin Karasu’ya kazandırılmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Topal sözlerinin devamında, “Deprem riski en az olan yer olması, deniziyle, limanıyla ve longozuyla cazibe merkezi olan bir bölge olması, Kuzey Marmara otoyolu ve bağlantı çevre yollarıyla ulaşım rahatlığı sağlaması ve Adapazarı - Karasu - Bartın tren hattıyla buluşma noktasında olması nedeniyle SUBÜ’nin teknolojik ve Ar-Ge kampüsü yerleşkesinin Karasu’da olması gerekiyor” sözlerine yer verdi.

KarasuHaberleri.com - Esra Angün'ün haberi

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER