Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 14:15 Bu haber 3481 kez okundu
 
Bilmeyen kalmayacak
Karasu’da eşsiz bir çalışmaya imza atan ve ilçemizin tarihini adeta gün yüzüne çıkartan Kır, HEM ve MEM desteğiyle okul okul gezerek her öğrenciye Karasu’nun tarihini anlatıyor.
KÜLTÜR Haberi
Bilmeyen kalmayacak

KarasuHaberleri.com & Karasu Cihan haber
Nevtan Angün'ün haberi

 

Karasu Halk Eğitimi Merkezi (HEM) ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü (MEM) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir çalışma ile Karasu’nun bilinmeyen tarihi, Karasu’nun gençlerine adeta tek tek öğretiliyor. Uzun süren bir çalışma sonrası piyasaya çıkan “Osmanlı Mimari ve Mezar Taşı Kitabeleriyle Sakarya” isimli kitabında yer alan bilgileri, düzenlenen seminerlerle anlatan Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi yüksek lisans mezunu ve Karasulu araştırmacı uzman tarihçi Oğuzhan Kır “Adeta okul okul gezerek, bu kapsamda Karasulu gençlerle buluşuyor ve Karasu’nun geleceği olan gençlere yaşadıkları ilçenin tarihini anlatıyoruz” dedi.

 

Gerekirse tek tek anlatılacak

 

Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nde düzenlenen seminerde anlatılan bilgilerin öğrenciler tarafından büyük bir dikkatle dinlendiğini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Nasıl bir şehirde, hangi özellikleri olan bir şehirde ve bu şehrin ne kadar önem arz eden bir ilçesinde yaşam sürüyoruz, köklerimiz nerelere dayanıyor, bu kitapla cevaplarını buluyoruz” dedi. “Ben bile okuduğumda ‘Vay be, nasıl bir şehirde yaşıyormuşuz?’ diye kendi kendime sordum. Bu yaşıma kadar duymadığım ve bilmediğim tarihimize ışık tutan Oğuzhan Kır, bugün hem size Karasu’nun bilinmeyen tarihini anlatacak hem de sorularınıza yanıt verecek” diyen Turhan seminerlerin okullarda devam edeceğini belirtti.

 

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Etiketler: karasu, karasunun tarihi, oğuzhan kır, atatürk anadolu lisesi, sakarya kitab
Yorumlar
Haber Yazılımı