Yataş 160x600 SOL
Yataş 160x600 SAĞ
Güçler Birleşti 660c90
Fiberix 1000x90
Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:48 Bu haber 3627 kez okundu
 
Bu kez ev sahibi Karapınar
Kafkas halkı olan Abhazların Aşba sülalesi, geleneksel toplantılarını bu kez Sakarya’da gerçekleştirdi. Karasu’nun Karapınar Mahallesi’nde bir araya gelen sülale üyeleri, geleneksel yemeklerini yedi ve halk oyunları ile doyasıya eğlendi.
MAGAZİN Haberi
Bu kez ev sahibi Karapınar

Youtube Kanalı 665x144

Karasu Karapınar Mahallesi, cumartesi günü unutulmaz bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Geleneksel hale getirilen ve çeşitli şehirlerde gerçekleşen toplantılarda bir araya gelen Abhaz halkının Aşba sülalesi, bu kez Karasu Karapınar Mahallesi’nde bir araya gelerek geleneksel toplantılarının birini daha gerçekleştirdi. Mahalle sakinlerinden Cengiz Altan öncülüğünde düzenlenen buluşmaya Aşba sülalesinin çok sayıda üyesi katıldı. Cumartesi günü gerçekleşen ve katılımın yüksek olduğu organizasyonda keyif dolu saatler yaşandı. Programda, buluşmada emeği geçenlere ve bir önceki programda etkin rol alan sülale üyelerine plaket verildi. Aşba sülalesi üyeleri, bu buluşmada bir kez daha hasret giderdi, yöresel yemekler yendi ve yöre oyunlarının oynanması ile organizasyon son buldu. Davete katılanlar, bir sonraki programın nerede yapılacağını da karar verdikten sonra Karasu’dan ayrıldı.

 

 

Dileğimiz Abhaz’ya da toplanmak

 

Etkinlik hakkında Karasu Haberlerine bilgi veren Cengiz Altan, “Türkiye çapında 2 bin 500’e yakın Abhaz sülalesi olduğu biliniyor.  Abhazya’da ise yaklaşık 3 bin 200 AŞBA sülalesi mevcut. Bugün Sakarya’nın Karasu ilçesi Karapınar Mahallesi’nde gerçekleştirdiğimiz bu toplantıyı bir gün Abhazya’da yapmayı da umut ediyoruz” dedi. Karapınar Mahallesi Muhtarı Oğuzhan Öztürk ise, etkinlik boyunca mahallesine ilçe ve il dışından gelen misafirler ile yakından ilgilenmeyi ihmal etmedi. Etkinliğin Karapınar Mahallesi’nde yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Muhtar Öztürk, “Bu tür organizasyon, birlik ve beraberlik adına önemli etkinliklerdir. Değerli Abhaz halkının Aşba sülalesini mahallemizde misafir etmekten hem gurur hem de mutluluk duyduk. Karasu’da da bu sülalenin üyeleri mevcut. Kendilerini bir kez daha mahallemizde ağırlamak isteriz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı