Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 14:52 Bu haber 2029 kez okundu
 
Hedef, en kaliteli üretim
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen proje kapsamında Karasulu arı yetiştiricilerine yönelik bir eğitim verildi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Arı Yetiştiriciliği Birliği tarafından verilen eğitimde, en kaliteli balın Karasu’da üretilmesi hedefleniyor.
EĞİTİM Haberi
Hedef, en kaliteli üretim

En kaliteli balın Sakarya ilçelerinde üretilmesi amacıyla Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Arı Yetiştiriciliği Birliği tarafından ortaklaşa hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen proje kapsamında Karasu’da bulunan arı yetiştiricilerine ve arı yetiştirmek isteyen fakat bilgi sahibi olmayan kişilere ileri düzey teknik arıcılık eğitimi verildi. Karasu Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen kursta erkekler kadar bayanlarında olması dikkatlerden kaçmadı. Arı severleri yalnız bırakmayarak, teknik arıcılık yapan ve yapmak isteyen çiftçilere arıcılığı öğretmek amacıyla kurs başlattıklarını belirten Sakarya Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Ör, “Bizim amacımız bu işi yapan insanların bu işin bilimsel anlamda da temeline hakim olmasını sağlamaktır. Böyle olunca hem çiftçilerin bu işe olan şevki ve merakı perçinlenmiş oluyor, hem de kovan başına alınan ürün miktarında artış oluyor” ifadelerini kullandı.

 

Sertifika verildi

 

Meraklı arıcıların sorularını yanıtlayan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenim Üyesi Doktor Cengiz Erkan, “Bal arıları, koloni adı verilen topluluklar halinde yaşayan sosyal böceklerdir. Koloni hayatında yardımlaşma ve iş bölüşümü esas olup kolonideki her bireyin kendine özgü görevleri vardır. Bir arı kolonisinde ana arı, işçi arı ve erkek arı olmak üzere üç farklı birey vardır. Ana arı ve işçi arılar dişi bireyler olup döllü yumurtalardan gelişirlerken, erkek arılar dölsüz yumurtalardan gelişirler. Arı kolonilerinde kışın sadece dişi bireyler mevcut olup, erkek arılar ilkbaharda yeni sezonla birlikte görülürler. Her kolonide normal koşullar altında bir ana arı vardır. Vücut yapısı ince ve uzun, rengi diğer bireylere göre daha açık, canlı ve parlaktır. Ana arıların tek görevi yumurtlamak ve salgıladığı feromonlarla kovan içinde birliği ve düzeni sağlamaktır. Bunlar haricinde hiçbir iş yapmadığı gibi bakım ve beslemesi de işçi arılar tarafından yapılır” şeklinde açıklamalarda bulundu. Seminer sonunda Ör, tarafından çiftçilere sertifikaları takdim edildi. 

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Etiketler: karasu, cengiz erkan, arıcılık, bal eğitimi, sakarya, arı yetiştiriciliği
Yorumlar
Haber Yazılımı