Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:47 Bu haber 1296 kez okundu
 
İki kez mağdur edildiler
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İŞKUR bünyesinde TYP kapsamında okullarda çalıştırılan güvenlik görevlilerinin iki kez mağdur olduklarını vurgulayan Serbes, “Hem çalışma süreleri 24 ayla sınırlandırılıyor, hem de yılda 9 ay çalıştırılıp 3 ay işsiz bırakılıyor” ifadelerini kullandı.
SAKARYA Haberi
İki kez mağdur edildiler

KarasuHaberleri.com & Öncü Karasu
Esra Angün'ün haberi


Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, okullarda çalışan güvenlik görevlilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Serbes yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İŞKUR bünyesinde TYP (Toplum Yararına Programlar) kapsamında okullarda çalıştırılan güvenlik görevlilerinin mağdur olduklarına değindi. Serbes, “Bu emekçilerimiz iki kez mağdur oluyor. Hem yılda 9 ay çalıştırılıyorlar hem de bu okullarda en çok 24 ay çalışabilir kısıtlamasıyla karşı karşıya kalıyorlar” dedi.

 

TYP kapsamında çalıştırılan güvenlik görevlilerinin yılda 9 ay istihdam edildiğini ifade eden Ender Serbes, “Bunun bir formül bulunarak 12 aya çıkartılması gerekiyor” dedi. Serbes, kendilerine ulaşarak seslerini duyurmak için destek isteyen özel güvenlik görevlilerinin istihdamlarının tam yıla yayılmasını istediklerini dile getirdi.

 

Mağduriyet yaşayan çalışanların yılda üç ay işsiz kalarak evlerine ekmek götüremediklerini de söyleyen Başkan Serbes, “Zaten asgari ücret alıyorlar. Bu arkadaşlarımız içi rahat bir şekilde 9 ayın sonunda 3 ay maaş alamama ve 2 yılın sonunda işsiz kalma kaygısı yaşamadan çalışmak istiyorlar. Bu kaygı onları yıpratıyor. Biz seslerini duyurduk umarım yetkililerden bu çağrıya kulak tıkamazlar” dedi.

 

Yetkililere çözüm için önerilerde bulunan Serbes, 9 ayın sonunda çalışanların 3 ay daha İŞKUR üzerinden maaşları ödenerek okullarda bekçilik yapabilecekleri ifade etti. YTP kapsamında çalıştırılan güvenlik görevlilerinin “24 ay çalışabilir” şartının kaldırılması gerektiğini de belirten Serbes, şartın “süresiz olarak çalışabilir” şeklinde değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Esra Angün
Etiketler: gelecek partisi, ender serbes, güvenlik çalışanları, okul, milli eğitim ba
Yorumlar
Haber Yazılımı