Haber Detayı
20 Ocak 2019 - Pazar 10:24 Bu haber 6891 kez okundu
 
Kahraman bakkal süpermarkete karşı
Karasu’da 2018 yılı içerisinde ilçede sayısı artan süpermarketlere karşın esnaflık biriminde en çok bakkal ve kahvehaneler açıldı. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Karasu Şube Başkanı İlyas Balcı, çoğunluğunun gençlerin oluşturduğu yeni esnafların işsizlik dolayısıyla bakkal veya kahvehanelere yöneldiğini belirtti.
EKONOMİ Haberi
Kahraman bakkal süpermarkete karşı

Geçtiğimiz yıl içerisinde Karasu ilçesinde 220 esnaf, faaliyetine son verirken 528 esnaf da faaliyete geçti. İlçede hızla çoğalan süpermarketlere karşın 2018 yılında en çok bakkal ve kahvehaneler açıldı. Çoğunluğunun gençlerin oluşturduğu yeni esnafların işsizlik dolayısıyla bakkal veya kahvehanelere yöneldiğini ifade eden Esnaf ve Sanatkarlar Odası Karasu Şube Başkanı İlyas Balcı, “Gençler, iş kapısı arıyor. Büyük sermaye olmadığı için de küçük sermayelere yönelerek ekmek parası çıkarmaya çalışıyor. Kahvehane, çok sermaye istemeyen, belli bir kesime hizmet eden bir kuruluş” dedi.

 

Esnaf birleşmeli

 

“Bizim esnafımızda ‘Birleşerek büyük bir market açalım’ düşünen çok az bir kesim var” şeklinde ifade eden Balcı, “Halkımızın da teveccühü ulusal marketten yana. Küçük market kapı komşusu olmasına rağmen büyük marketleri tercih ediyor. Cebinde parası olan büyük markete gidiyor. Bunun önüne geçemedik. Bu durumla ilgili ne yapılması gerektiği konusunda araştırma yapılması gerekiyor” sözlerine yer verdi.

 

HABER: Esra Aydın

 

Kaynak: (SK) - Sakarya Kuzey Gazetesi Editör: Nevtan Angün
Etiketler: Kahraman, bakkal, süpermarkete, karşı,
Yorumlar
Haber Yazılımı