Yataş 160x600 SOL
Yataş 160x600 SAĞ
Güçler Birleşti 660c90
Fiberix 1000x90
Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 00:02 Bu haber 2364 kez okundu
 
Kandil günü ne yapılmalı?
Karasu Müftüsü Mustafa Aydın, 8 Kasım Cuma günü idrak edilecek olan Mevlid Kandili nedeniyle Karasu halkına tavsiyelerde bulundu. Aydın, kandil gecesi yapılabilecek ibadetler hakkında bilgi verdi.
GÜNDEM Haberi
Kandil günü ne yapılmalı?

Youtube Kanalı 665x144

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) doğum günü kabul edilen ve dünyaya teşrifinin gecesi olan Mevlid Kandili, 8 Kasım Cuma gecesi idrak edilecek. Karasu Müftüsü Mustafa Aydın, kandil gecesi yapılabilecek ibadetler hakkında bilgi verdi. Öncelikle oruç tutmak isteyen vatandaşların, tek gün olarak değil, Perşembe ve Cuma günü veya Cuma ve cumartesi günü oruç tutmaları gerektiğini belirten Aydın, “Tek gün oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi ya da bir gün sonrasıyla birlikte oruç tutulmalıdır” dedi. Müftü Mustafa Aydın, halk arasında yaygın olan bir ibadet türünün de gerçek olmadığını, yapılmasının da gerekmediğini belirtti.

 

100 rekat diye bir namaz yok

 

Mevlid Kandili gecesinde ve hiçbir mübarek gecede, halk arasında bilinen 100 rekatlık namazın bulunmadığını belirten Mustafa Aydın, “1200’lü yıllarda sonradan çıkartılmış bir namazdır. Peygamber Efendimiz’in zamanında böyle bir namaza rastlanmıyor. Fakat kandil gecesinde tövbe istiğfarda bulunmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve mümkün mertebe kendimizle baş başa kalarak nafile namazı kılmak, varsa kaza namazları kılmak çok faydalı olacaktır” şeklinde konuştu. Aydın son olarak Mevlid Kandili programının Karasu’da tüm camilerde akşam ile yatsı namazları arasında gerçekleştirileceğini belirtti.

HABER: Esra Angün

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı