Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 22:55 Bu haber 1712 kez okundu
 
Kendi taşım yazılana kadar bu işi bırakmam
Karasu’da yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden biri olan mermer işlemeciliği zanaatını yaklaşık 30 yıldır sürdüren Dursun Öz, “Bu mesleğimi kendi taşım yazılana kadar bırakmam” diyerek işine olan bağlılığını ortaya koydu.
EKONOMİ Haberi
Kendi taşım yazılana kadar bu işi bırakmam

KarasuHaberleri.com & Öncü Karasu Gazetesi
Esra Angün'ün haberi


Mesleğine 1972 yılında başlayan ve 1982 yılından beri de Karasu’da zanaatını sürdüren Öziş Mermer sahibi Dursun Öz, ilçenin elle mermer yazısı işleyen tek zanaatkarı olarak dikkat çekiyor. “Bu meslek sabır isteyen ve ağır bir meslek. En büyük sıkıntımız, çırak yetiştiremiyor oluşumuz. Günümüz gençlerinde bu işe merak yok. Bu nedenle tek başıma çalışıyorum” diyen Öz, “Bu zanaatı öğrenmek isteyen kimse çıkmadı. Mermer tozunu yutan kişi, mesleği bırakamaz. Gençlerde sabır olmadığı için uğraşmak istemiyor” diyerek sitemde bulundu. Öz, mesleğini  “Örme halı gibi emek ve sabır istiyor” diyerek nitelendiriyor.

 

Tavsiye üzerine geliyorlar

 

Nasıl dokuma halı varsa, yeni teknolojiyle hazır mezar taşları da var. Ama birkaç yılda boyası dökülüyor. Bizim elle yaptığımız çalışmalar, bir asır bile dayanıyor. Zaten mesleğimizi kıymetli kılan da bu yönü” diyerek sözlerini sürdüren Dursun Öz, “Zamanında yetiştirdiğim çıraklar, İstanbul’da dükkan sahibi oldu ve bu işi yapıyor. Fakat Karasu’da benden başka elle yazan kimse yok. Bir iki gün uğraşamam düşüncesiyle kezzap ile hazır yazmayı tercih ediyorlar. Müşterilerim de işimizin kalitesine güveniyor ve tavsiye üzerine gelip yazdırıyor” ifadelerini kullandı. Öz, “Gençken günde 2-3 taş yazabiliyordum. Artık bu sayı 2 günde bire düştü. Gücüm yettiğince ve son nefesime kadar bu mesleği bırakmayacağım” diyerek sözlerine son verdi.

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR AŞAĞIDA:

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Esra Angün
Etiketler: Kendi, taşım, yazılana, kadar, bu, işi, bırakmam,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kendi taşım yazılana kadar bu işi bırakmam
Kendi taşım yazılana kadar bu işi bırakmam
Kendi taşım yazılana kadar bu işi bırakmam
Yorumlar
Haber Yazılımı