Yataş 160x600 SOL
Yataş 160x600 SAĞ
Güçler Birleşti 660c90
Fiberix 1000x90
Haber Detayı
16 Ekim 2019 - Çarşamba 20:59 Bu haber 2564 kez okundu
 
Kendileri küçük, önlemleri büyük
Perşembe günü Karasu’da hissedilen deprem sonrası Karasu İnönü İlkokulu 3. sınıf öğrencileri Karasu’da bulunan esnafları okul müdürü ve öğretmenleri eşliğinde ziyaret ederek olası deprem anında neler yapılması gerektiği ve deprem çantası hakkında bilgi verdi.
EĞİTİM Haberi
Kendileri küçük, önlemleri büyük

Youtube Kanalı 665x144

Karasu İnönü İlkokulu 3. sınıf AFAD ekipleri Perşembe günü Karasu’da hissedilen deprem sonrası Karasu merkezde bulunan esnafları ziyaret ederek deprem anında yapılması gerekenler ve deprem çantasında bulundurulması gereken malzemeler hakkında bilgi verdi. Verilen eğitimin ardından esnaflarla gerçek AFAD ekiplerini aratmayacak şekilde durumu pekiştiren öğrenciler, 10 gün sonra tekrar esnafları ziyaret ederek deprem çantası yapıp yapmadıkları konusunda denetleyeceklerini belirtti. Birçok esnafın deprem çantası hakkında bilgisi olmadığını belirten 3. sınıf öğrencisi Azra Deniz, “Esnaf abilerimize bilgi verirken çok heyecanlandık fakat onların deprem çantalarının olmaması bizleri üzdü. Çünkü ben kendi deprem çantamı hazırladım. Deprem sonrası hayatımızı sürdürebilmek için deprem çantası çok önemli. Lütfen herkes kendisine deprem çantası hazırlasın” diye konuştu.

 

Hazırlıklı olmalıyız

 

Öğrenciler arasında doğal afet bilincinin yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla farklı bir proje başlattıklarını açıklayan 3. Sınıf Öğretmeni Sevilay Kocabaş, “İçişleri Bakanlığına bağlı Acil ve Afet Durumu Başkanlığımız, 2019 yılını afetlere hazırlık yılı ilan etmiştir. Bu hazırlık yılı kapsamında her aya bir tema ismi verilmiştir. Bu ayın teması ve konusu 'Afet Acil Durum Çantası' olup, bununla ilgili başta okullarımız olmak üzere kamu kurumlarına yönelikte eğitimler oluyor. Öğrencilerimiz acil ve afet durum çantasının tanıtımını yaptılar. Uygulamalı olarak bunları esnaflarımıza göstermeye çalıştılar. Öğrencilerimiz başarılı bir şekilde çantada nelerin bulunması gerektiğini tek tek sıralayıp, çantaya yerleştirdiler. Ülkemizin yüzde 92'si başta depremler olmak üzere çeşitli afetlerle karşı karşıya. Biz de afet bölgesi olarak kendimizi bu durumlara hazırlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

FOTOĞRAFLAR: Esra Angün

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı