Yataş 160x600 SOL
Yataş 160x600 SAĞ
Medya Karasu 660x90
Fiberix 1000x90
Haber Detayı
25 Aralık 2019 - Çarşamba 23:25 Bu haber 4442 kez okundu
 
Yeni kimlik hakkında merak edilenler
Kimlik yenileme hakkında kamuoyunda çıkan yanlış bilgilere son veren bir açıklama yapıldı. İşte yeni kimlik kartı ve 2020 yılı için doğru bilgiler:
GÜNDEM Haberi
Yeni kimlik hakkında merak edilenler

Eskim kimlik kartlarının yeni çipli kimlik kartları ile değişiminin son tarihi hakkında kamuoyunda yanlış bilgi dolaştığını belirten yetkililer, konuyla alakalı açıklama yaparak vatandaşa doğru bilgi verdi. Eski tip nüfus cüzdanı diye bilinen kimlik kartlarının yeni çipli kimlik kartıyla değiştirilme süresinin 2019 sonu olmadığı belirtilirken değiştirme işlemlerinin 2023 yılına kadar devam edeceği dile getirildi.

 

Ücretleri ne kadar?

 

Eski nüfus cüzdanı diye bilinen kimlik kartını kaybedenlerin, yeni çipli kimlik kartı çıkartmak için 22 lira 50 kuruş ücret ödeyeceği, Çipli kimlik kartının kaybedilmesi durumunda ise 45 lira ödeme yapılacağı ifade edildi.

 

Haberler asılsız

 

2020 yılında TC kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı, nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020 yılından itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenle belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklinde asılsız haberlerin kamuoyunu meşgul ettiği ve bu bilgilerin doğru olmadığı belirtildi.

 

Artış ne kadar olacak?

 

TC kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının TC kimlik kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği öğrenildi.

 

Mağdur olmayın

 

Kimlik değiştirecek vatandaşın mağduriyet yaşamaması için 199’u arayarak randevu alması ve randevu almadan önce kimlik değişim bedelini ilgili kurumlara yatırması ve biyometrik fotoğraf çektirmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Nevtan Angün
Satılık Daire 665x300
Yorumlar
Haber Yazılımı