Vefa borcunu böyle ödedi

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi yüksek lisans mezunu ve Karasulu araştırmacı uzman tarihçi Oğuzhan Kır’ın Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Lütfi Seyban ile birlikte yapmış olduğu çalışmanın kitabı çıktı. “Osmanlı Mimari Mezar Taşı ve Kitabeleriyle Sakarya“ adlı ilk kitabını kaleme alan Kır, Karasu başta olmak üzere Sakarya halkının ecdadına olan vefa borcunu ödeme düşüncesiyle bu ürünü ortaya çıkardıklarını belirtti.

Vefa borcunu böyle ödedi

KarasuHaberleri.com - Nevtan Angün'ün haberi

Yaklaşık iki yıldır Karasu ve Sakarya genelindeki mezar taşlarını inceleyen Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi yüksek lisans mezunu ve Karasulu araştırmacı uzman tarihçi Oğuzhan Kır’ın kaleme aldığı “Osmanlı Mimari Mezar Taşı ve Kitabeleriyle Sakarya adlı ilk kitabı çıktı. Uzman tarihçi Oğuzhan Kır’ın incelemelerine Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Lütfi Seyban da eşlik etti. Seyban ile birlikte kaleme aldığı kitap ile ilgili açıklama yapan Oğuzhan Kır, Sakarya halkının ecdadına olan vefa borcunu ödeme düşüncesiyle ortaya konulan bir ürün olduğunu ifade etti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yayın hayatına kazandırılan kitap, Sakarya’daki tüm mezarlıkların incelenmesi ve araştırılması sonucu elde edilen verilerle ortaya çıktı.

 

En fazla Karasu’dan çıktı

 

Osmanlı dönemine ait mezar taşları ve mimari kitabeler yerinde tespit ederek fotoğrafladık” diyen Oğuzhan Kır, “Ardından katalog çalışması yaparak kitaba aktardık.  Kitabelerden elde edilen verileri Osmanlı arşivlerinden araştırdık. Sözlü tarih çalışmasıyla da destekleyerek zenginleştirdik. Böylece Sakarya tarihiyle ilgili daha önce görülmemiş, duyulmamış bilgileri elde ettik. Elde edilen yeni veriler sayesinde Sakarya tarihi ilçe ilçe yeniden yazılmış oldu” dedi. “200'den fazla mezar taşı ve 1 adet mimari kitabesiyle en fazla tarihi eser Karasu'da tespit edildi” şeklinde konuşan Kır, “Bu girişimler neticesinde ilk adımı Kocaali Belediyesi atmış, bizlerden Kocaali'nin Tarihî ve Kültürel Mirası hakkında geniş kapsamlı bir kitap çalışması talebinde bulunmuştur” sözlerine yer verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 12:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit ER
Halit ER - 9 ay Önce

Tebrikler- seninle gurur duyuyoruz

SIRADAKİ HABER