O isim, Sakarya Valisi oldu

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in Mülkiye Başmüfettişliği’ne atanmasının ardından Sakarya’nın yeni valisi belli oldu. Türkiye gündeminin yakın zamanda tanıştığı o isim Sakarya Valisi oldu.

O isim, Sakarya Valisi oldu


KarasuHaberleri.com & Öncü Karasu
Nevtan Angün’ün haberi

 

 

Valiler Kararnamesi ile Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Mülkiye Başmüfettişliği’ne atandı. 7 Kasım 2018 tarihinde göreve başlayan Nayir’in atanmasıyla birlikte Sakarya’nın yeni valisi de belli oldu. Türkiye’nin yakın zamanda tanıştığı o isim Sakarya’ya atandı.

 

Elazığ depreminin ardından Türkiye gündeminde ismi geçen Çetin Oktay Kaldırım, Valiler Kararnamesi ile Sakarya Valiliği görevine atandı. Kaldırım, deprem sonrası yaptığı çalışmalarla ülke gündeminde yer almış ve Türkiye Kaldırım ile böyle tanışmıştı.

 

Japonya’da üç yıl süreyle afet yönetimi eğitimi alan Vali Kaldırım, katıldığı programlar ve dört dil bilmesiyle dikkat çekiyor. Yurtdışında çok sayıda eğitim ve programa katılan Çetin Oktay Yıldırım, makaleleri, çalışmaları ve eğitimiyle de dikkat çekiyor.

 

 

ÇETİN OKTAY KALDIRIM KİMDİR?

 

Aslen Trabzon Çaykaralı olan Çetin Oktay Kaldırım, 4 Ocak 1974 yılında Bayburt’ta doğdu. Orta öğrenimini Bayburt, lise öğrenimini Erzurum’da tamamladı. 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere Portsmouth Üniversitesi’nde 2009 yılında tamamladı.

 

1998 yılında Gümrük Müşteşarlığı’nda Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) alanında uzman yardımcısı olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu kaymakam adaylığı sınavını kazanarak naklen İçişleri Bakanlığı’na 1 Mayıs 2000 tarihinde geçti.

 

Kaymakam adaylığı kursunu üstün başarıyla tamamladıktan sonra on yıl süreyle Türkiye’nin birçok bölgesinde kaymakam ve vali yardımcısı olarak görev yaptı. 2010-2016 yılları arasında Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane’yikapsayan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nda Genel Sekreter olarak, Ekim 2016 tarihinden itibaren de İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.

 

Kaymakamlık, genel sekreterlik ve müsteşar yardımcılığı görevi süresince kamu yönetimi, yeni kamu yönetimi anlayışı, sınır güvenliği, yerel ve bölgesel kalkınma, insan hakları, Avrupa Birliği, rekabet, kümelenme, uluslararası ilişkiler gibi alanları kapsayan birçok seminer, program ve kursa katıldı.

 

2008 yılında Singapur’da kamu yönetimi ve yönetişimi alanında eğitim aldı. 2008-2009 yıllarında İngiltere’de Portsmouth Üniversitesi’nde kamu yönetimi ve Avrupa Birliği dalında master programına katıldı.

 

2012, 2013 ve 2014 yıllarında Japonya’da kırsal kalkınma, afet yönetimi ve Japon kamu yönetimi örgütlenmesi hakkında programlara katıldı. Ayrıca yurtdışında birçok çalışma, toplantı ve resmi ziyarete katıldı.

 

Yukarıda detaylı özgeçmişi verilen Çetin Oktay Kaldırım, evli ve üç çocuk babası olup İngilizce’yi çok iyi düzeyde, Almanca ve Arapça’yı orta düzeyde, Japoncayı ise başlangıç düzeyinde bilmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER