Nerede ve nasıl oy kullanacağız?

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan referanduma sayılı günler kala vatandaşlar ''nerede oy kullanacağım'' sorusunun yanıtını öğrenmeye devam ediyor. Ayrıca 16 Nisan Anayasa Değişikliği Halkoylamasında oy kullanırken dikkat etmeniz gereken konular da aşağıda belirtilmiştir.

Nerede ve nasıl oy kullanacağız?

131 sandıkta oy kullanacak olan toplam 44.729 Karasulu vatandaşın aylardır heyecanla beklediği gün geldi ve çattı, 16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi ''nerede oy kullanacağım'' sorusunun yanıtı  seçmen sorgulama sistemi ile öğrenilmeye devam ediyor.

 

Henüz oy kullanacağı yeri öğrenemeyen Karasulu vatandaşlar, doğru adresteler...  işlemini bu başlık altından hemen yapabilirsiniz. İşte 2017 YSK seçmen sorgulama sistemi:

 

NEREDE OY KULLANACAĞIM? Buraya tıklayın ve TC kimlik numaranız ile nerede oy kullanacağınızı öğrenin.

 

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan referandum için Sakarya'da oy kullanma 08:00 - 17:00 saatler arasında yapılabilecek. Sadece kayıtlı olduğunuz sandıklarda oy kullanabileceksiniz. Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.


Sandık kurulu görevlisi kimliğinizi alarak seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.


ÖNEMLİ: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.


Görme engelliler; felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelli açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemez.

 

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez oy kullanma sırasında yardım edemez. İsteyen görme engelli seçmen, yanlarında getirdikleri “Oy Pusulası Şablonu” aracılığı ile oylarını kullanabilirler. 

 

OY KULLANIRKEN BUNLARA MUTLAKA DİKKAT EDİN:


Zarfın arkasında "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranı bulunmayan, sandık kurulu mührü bulunmayan oylar GEÇERSİZ olur.

 

Tercihe göre ayrılmış alanlardan her ikisinede "TERCİH" mührü basılmış olan oylar GEÇERSİZ olur.

 

Üzerinde tercihe göre ayrılmış bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş olan oylar GEÇERSİZ olur.

 

Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış olan oylar GEÇERSİZ olur.

 

Tercihe göre farklı renklerle ayrılmış alanlardan diğerine taşmış "TERCİH" mührü bulunan oylar GEÇERSİZ olur.

 

Hiçbir yerine "TERCİH" mührü basılmamış olan oylar GEÇERSİZ olur.

 

Üzerine "TERCİH" mührü dışında veya "TERCİH" mührü yerine herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış olan oylar GEÇERSİZ olur.

 

Sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olmayan oylar GEÇERSİZ olur.

 

ve Zarfın içine o pusulanın dışında herhangi bir şey (broşür, ilan gibi ) bir şey koyarsanız. Oyunuz GEÇERSİZ sayılacak...

 

Pusulanın hayır ya da evet bölümüne diğer tarafa taşırmadan bastığınız tercih kaşesi geçerli olacaktır. Oylar, zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılması. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması haline bile GEÇERLİ sayılır.

 

Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

 

17 NİSAN PAZARTESİ GÜNÜ TATİL!

 

Referandumda birçok öğretmenin görev aldığını belirten Bakan Yılmaz, "İtirazların sağlıklı şekilde neticelenebilmesi, okullarımızın düzeninin sağlanması ve temizliğinin hakkıyla yerine getirilebilmesi için başbakanımızın talimatıyla, 17 Nisan'ı tatil etme kararı aldık" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER