Siyasi partilere verilecek destek üretime aktarılsa Türkiye ayağa kalkar

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, haftalık basın değerlendirmesinde siyasi partilerin alacakları destek bedellerine dikkat çekti. Coşkun, 2023 seçimlerinde partilere verilecek desteğin 7 kat arttığına vurgu yaparak bu bedelin üretime aktarılması halinde neler yapılabileceğini sıraladı.

Siyasi partilere verilecek destek üretime aktarılsa Türkiye ayağa kalkar


-

Haftalık basın değerlendirmesinde siyasi partilerin alacağı hazine desteğine dikkat çeken Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, bu destek bedelleri ile neler yapılabileceğini dile getirdi. Coşkun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

7 KAT ARTTI

“Ekonomik kriz nedeniyle birçok ülkede tasarruf programları uygulanırken, ülkemizde bu yıl yapılacak seçimler için partilere ödenecek olan hazine desteği 7 kat arttı. Seçim desteğinden en fazla payı 1 milyar 961 milyar TL ile AK Parti alacak. Ardından sırasıyla CHP 1 milyar 43 milyon TL, HDP 539 milyon TL, MHP 511 milyon TL, İYİ Parti 459 milyon TL alması bekleniyor.

Partilere yapılacak 2023 yılı hazine desteği üretime aktarılırsa; 58 bin kişiye asgari ücretli ve sosyal güvenceli bir yıllık istihdam sağlanabilir, TOKİ’den 7 bin 500 adet 2+1 ev alınabilir. Aile Bakanlığı’nın sağladığı bin 400 liralık destek kapsamında 269 bin ev kadınına 1 yıllık destek verilebilir.

Çiftçiye 164 bin 200 litre mazot desteği veya 6 milyon çuval tohum desteği sunulabilir. Engelli vatandaşlar için 180 bin akülü tekerlekli sandalye edinilebilir. 500 liralık paketlerden 9 milyon ramazan kolisi dağıtılabilir.

BÜTÇENİN YÜZDE 12’Sİs

2023 yılı bütçesinde gelir ve gider kalemleri açıklandı. Bütçede açık miktarı 660 milyar TL öngörülürken, faize aktarılacak miktarın 565 milyar TL olması bekleniyor. Söz konusu faiz miktarı bütçenin yüzde 12’sini oluşturuyor. Aynı zamanda ‘faiz giderine’ ayrılan miktar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesi hariç tüm bakanlıkların bütçesinden fazla olması dikkat çekti”

KarasuHaberleri.com - Nevtan Angün'ün haberi

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2022, 21:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 1 ay Önce

Acaba partisi iktidarda olup 2 milyar TL'ye yakın destek alsaydı yine bu sözü söyleyebilir miydi? O. Yüzden bu sözler samimi gelmiyor. Akpli biri bunu dese daha samimi gelir.

SIRADAKİ HABER