Taze yıl, yeni gün; Nevruz

Hain terör örgütü pkk yıllardır bu ülkeye saldırılarını, ihanetleri ve kötülüklerini yapmaya devam ediyor. Ama bu hainler sadece terör örgütü değil. Bu hainler tarihimizin hatta Dünya’nın en büyük hırsızlık şebekesi. Yani hırsız terör örgütü. Ve ne yazık ki birçok insanımız bu hainlerin bazı hırsızlıklarına alet olarak meşrulaştırıyor. Bu hainler nice gencimizin hayallerini çaldılar, çocuklarımızın anne, baba, abla, ağabeylerini çaldılar, genç fidanlarımızın hayatlarını çaldılar, uyuşturucu illeti ile gençlerimizin ve ülkemizin geleceğini çaldılar, kendilerine haklı bir dayanak yaratmak için, yaptıkları hain saldırıları meşrulaştırmak için kültürümüzü çaldılar.

Ki özellikle batıda kendilerine haklı bir dayanak olsun. Tarihimizi, adetlerimizi çaldı ve sanki kendi tarihleriymiş gibi gözümüze soka soka kutladılar. En basit ve taze örneği nevruz bayramımız. Türk’ün Ergenekon’da demir dağı eritip ata yurda yeniden dönüş bayramı olan bu kutlu günü hain terör örgütü ve sempatizanları çalmaya kalkmışlar ve örgüt propagandasına çevirmişlerdir. Yıllardır aynı olay yaşanıyor. Tarihin gördüğü en büyük kültür hırsızlıklarından biri. Zaten hain terör örgütü ve sempatizanlarının bu ihaneti şaşırtmıyor. Amaçları ve gayeleri ilk günden beri aynı. Ülkemizdeki tüm terör örgütleri gibi. Canlarımızı alıp, kültürümüzü çalıp bize tarihimizi unutturmak!

Ama gençlerimizin bunlara alet olması üzüyor. Örneğin geçtiğimiz hafta sonu kısa bir habere denk geldim. Genç kızlarımızdan biri çıkmış, çoğunluğunu örgüt sempatizanlarının oluşturduğu böyle bir kutlamaya katılmış. Diyor ki ben Türk’üm, faşizme, ırkçılığa karşı birlikte olmak için buraya katıldım. İnsanın sorası geliyor hangi faşizme, hangi ırkçılığa karşı kimle birliktesin. İşte tam olarak bahsetmek istediğim bu. Özellikle büyük şehirlerdeki gençlerimizi kendi öz tarih ve kültürlerinden kopartıyorlar. Ve düşünmelerini istemiyorlar. Çünkü düşünebilen ve tarih, kültür bilinci olan bir Türk genci asıl bu grupların ırkçı, faşist, komünist ve emperyalist yuvası olduğunu bilir.

Düşünen bir nesil bize yapılan saldırıların asıl olarak hep tarih ve kültürümüz üzerinden yapıldığını ve örgütlerin ilk hedefinin bu olduğunu anlar. Tıpkı yıllar önce ordumuz üzerinden yapılan operasyonlara Ergenekon isminin verilmesi gibi. Ne yazık ki sırf bu yüzden özellikle bir neslimize Ergenekon denince aklına kahramanlık destanımız yerine tutuklu komutanlarımız ve terör kelimesi geliyor.

Nevruz denince yeniden doğuş değil de terör örgütü akla geliyor. Ergenekon da Nevruz bayramı da bizim öz ve öz tarihimiz ve kültürümüzdür. Hatta tarihimizde biz 21 Mart’ı yani Nevruz’u “istiklalin kazanıldığı” kurtuluş günü olarak kutlamışız. Hatta bugünü yeni yıl, taze yıl, yeni gün olarak adlandırmışız. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında bile Mustafa Kemal Atatürk Ankara’da kutlamalara katılmış, hatta bu kutlamalara “Ergenekon Bayramı” ismi verilmiş ve resmi geçitler yapılmış. Askeri birlikler başlarında gök sancaklar, al sancaklar olduğu halde yürümüşlerdir. Yani o kadar önemli bir gün. Çünkü yenilip yok olmanın eşiğine gelen bir milletin yeniden doğduğu gün bugün. Böyle bir tarihe ve anlama sahip bir günü çok iyi bilmeliyiz, korumalıyız ve nesillerimize doğru aktarmalıyız. Yani bizim olana sahip çıkmalıyız. Bu düşüncelerle Nevruz bayramımız kutlu, yeni yılımız sağlıklı ve bereketli olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
..
.. - 2 yıl Önce

Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder. Günümüz İran’ında, her ne kadar İslami bir kökeni olmasa da bir şenlik olarak kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart’ta kutlarken, diğerleri Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen, 22 veya 23 Mart’ta kutlarlar. Aynı zamanda, Zerdüştlük, hem de Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığına inanılır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır. Artık şu Kürt-pkk ayrımını iyi yapın be kardeşim. Pkk kürt değildir Kürtleri maşa olarak kullanan bir ermeni terör örgütüdür. Tarihi iyi okumadan hiç bir kaynak göstermeden bol keseden sallıyorsun her yazında olduğu gibi.

Yazar mısınız?
Yazar mısınız? @.. - 2 yıl Önce

Bir Türk olarak söylüyorum, bunun neresi yanlış. Bolluk ve bereket için her millet baharın gelişini kutlar. Hem "Nevruz" kelimesinin kökeninin Farsça'dan geldiğini bile bilmiyorsundur sen. (!)
Tıpki Milleyetçi Hareket Partisinde olduğu gibi. Millet (Arapça), Hareket (Farsça), Parti (Fransızca). Partinin isminde bile yerli bir kelime yok. Sen mi seçtin ki ırkınla övünüyorsun. İnsanlık için, Dünya için faydalı olamaya bak. Evrensel ol. Bir Türk olarak bıktık sizden. Türkiye'yi oyalamak için 3 şey yaptılar. Biri milliyetçilik akımını, ikincisi PKK, üçüncüsü Dindardan zarar gelir anlayışını sürdüler. Sonra solcular, sağcılar, milliyetçiler öyleyiz böyleyiz biz kazanacağız diye diye düşman oldu birbirine. Ve senin gibiler ise bu akımı hala sürdürüyor. Kusura bakmayın ama faydasız ve boş bir hayatın içindesiniz.

Talha Enes Elmacı
Talha Enes Elmacı @.. - 2 yıl Önce

Wikipedia'dan kopyala yapıştır yapman çok güzel olmuş. Tarihi kaynağının wikipedia olması çok iyi :) Keşke birde gerçek isminle yazabilsen... Öncelikle benim yazımın içinde kürt kelimesi hiç geçmiyor. Terör örgütü diyorum, sen pkk kürt değildir diyorsun. Yani konuyu çarpıtıyorsun. Sana son 10 yılla ilgili onlarca kanıt sunabilirim terör örgütünün bu kutlamaları bahane gösterip propaganda ve taşkınlık yaptığı. Sonra ben bilimsel bir makale yada tez yazmıyorum, kaynak gösterme kaynakça belirtme gibi bir amacım yok. Ben inandığımı bildiğim şekilde yazarım. Buna katılmamış olman yada beni sevmemen, benden nefret ediyor olman benim bilmediğim anlamına gelmez yada tarihi okumadığım bol keseden salladığım anlamında gelmez. Ama yine de sana çok teşekkür ediyorum. Son haftalarda birçok kez yorum yapıldı aynı senin dilini kullanarak. Belki de aynı kişisin. Bu yorumlar beni çok mutlu etti. Çünkü sırf bana cevap verebilmek adına wikipedia'da araştırma yapmışsın. Okumuş, kopyala yapıştır yapmışsın. Yani kısa sürelide olsa bilgi peşinde koşmuşsun. Benimle aynı düşüncede olmasan bile hatta sırf bana sallamak için yapmış olsan bile ben bundan mutluluk duyarım. En azından bir okurum var yazdıklarımdan sonra araştırıp bu nedir diye bakan. Teşekkürler isimsiz okurum. Yorumunu saygıyla karşılıyor ve her hafta yorum yapmanı bekliyorum. Teşekkür ederim...

e
e - 1 yıl Önce

Bir yazınızda da jitemin doğuda yaptıklarını yazın. Yüreğiniz yetiyorsa. Adaletli iseniz.

Bilmiyorum ama eminim
Bilmiyorum ama eminim @e - 1 yıl Önce

@Yeşillll takma adı olan arkadaş yazıyı yazan yazar değilse ben de bir şey bilmiyorum. :))

e
e @e - 1 yıl Önce

Seninde yüreğinin yetmediği belli :) Ben bir Türk olarak söylüyorum bunları. Doğuda yüzlerce masum halka dışkı yedirme gibi işkenceler ettiler Sırf pkk'ya katılsınlar diye. Hain çok ülkemizde. Eski Jitemlerin itiraflarına bak. Bir gün pkkdan, fetöden vs terör örgütlerinden ve ülkedeki pis ayrıştırıcı zihinlerden arınmak ümidiyle. vesselam.

Yeşillll
Yeşillll @e - 1 yıl Önce

Sen yüreğin yetiyorsa bunu gerçek isminle yazsana. Ve asıl yüreğin yetiyorsa pkk nın sivil katliamları çocuk katliamlarını yazsana. Eren Bülbül gibi Bedirhan bebek gibi. Yazar kardeşim bravo çok güzel yazmışsın. Burada yorum yapanların hepsinin derdi ve zoru belli. Hepsi konuyu çarptımış. Sen cevap verme derdine bile düşme. Kendi milletini sevmekten utanlara cevap verme ki kendilerini bir halt sanmasınlar. Senin yazdıklarından midesi bulananların kusağında pkk kaldı. Ondan böyle senin gibilere sürekli saldırıyorlar. Çırpınışlar yani. Jitemden bahseden bu korkak gibi. Senden asıl ben bir şey istiyorum. Pkknın sivil katliamlarını yaz kardeşim. Bunları daha da kudurt...... Yeşili sev doğayı koru; Yaşasın beyaz toroslar!!! Daha fazla kudurun

Bozkurt 2
Bozkurt 2 - 2 yıl Önce

Helal olsun. Bütün yazılarını takip ediyorum. Senin gibi bir bozkurt ile uzaya çıkacağız. Uzayda, her gezegende bir beylik kuracağız. Oraları da kızıl elma yapacağız. Fikirlerin bizi uzaya çıkaracak. Eksik olma. Teşekkürler.

Realist
Realist @Bozkurt 2 - 2 yıl Önce

Ne uzay programından bahsediyorsun. Pandemide millete yardım edeceğinize milletten 10 tl dilenmediniz mi? Ülkeyi daha da özgürleştirip şartları daha iyi yapıp beyin göçünün önünü keseceğinize milletin parasını yandaş mütahitlere yedirmediniz mi?! Gelip burda vatan millet edebiyatı yapıyorsun.

Düşünür
Düşünür @Bozkurt 2 - 2 yıl Önce

A haberde uzaydaki madenler ekonomiye kazandırılır mı? Gibi birşey konuşuluyordu eğer bu doğruysa aman Allahım eğer bu doğruysa şahlanırız kimse önümüzde duramaz. Dünyayı dize getiririz.
-e 5 maske?

Talha Enes Elmacı
Talha Enes Elmacı @Bozkurt 2 - 2 yıl Önce

Gerçek ismini yazmadığın için kim olduğunu ne iş yaptığını bilmiyorum ama belli ki hayatın boyunca bizi uzaya çıkarmak için uğraşmışsın. Yeni uzay programından haberin vardır. Yoksa bir aç oku belki sana yeni bir ufuk açar. Bunca yıllık çalışmaların da boşa gitmez. Hee seni kesmezse NASA uzay programı veya Space X çalışmalarını takip etmeni öneririm. Sen bu işi başarabilirsin. Yazım dilinden bunu anladım. Başarılar dilerim ayrıca yorum yaptığın için teşekkür ederim.

.
. @Bozkurt 2 - 2 yıl Önce

İronidir inşAllah :(

Düşünür
Düşünür - 2 yıl Önce

Artık mide bulandırıyorsunuz.

Bravooooo
Bravooooo - 1 yıl Önce

Yazıyıda yorumlarıda tamamen okudum. Yazarın yazdıkları gayet normal bir şey. Buraya bu kadar yorum yapanların derdi ne ya da görüşleri ne anlamadım. Tabiki kendi bayramlarımızı kutlayacaz, bileceğiz. Tabiki teröristlerin bunları propaganda malzemesi yapmasına karşı çıkacağız. Yoksa Türk Kürt hepsi zaten birlikte kutluyor. Birde evet yıllardır Nevruz diye toplanıp aponun resmini asıyorlar pkk paçavraları sallıyorlar devlete katil diyorlar meydan okuyorlar. Yazar doğru yazmış ama biraz eksik yazdığı için tam anlaşılamamış. Hee tabi istediği kadar tam yazsın yine anlamamakta direnenler olacaktır.

Talha Enes Elmacı
Talha Enes Elmacı - 1 yıl Önce

Bilmiyorum ama eminim isimli yorumcu arkadaş ben niye takma isimle yazayım. Köşe yazarı olan benim zaten eleştiri alan da benim. Hee takma isim kullansam yeşilin yanında siyahta olur. Yeşil siyah koyarım takma ismimi :) :) :) Fanatik Sakaryaspor'lu olduğumdan sadece yeşil yakışmaz :) :) böyle küçük hesaplar yapacak biri değilim. Fikirlerinden korkacak biri hiç değilim. Lütfen :) :) Ama yinede sen beni güldürdün teşekkür ederim. Bu şekilde yorum yapana can feda. EyvAllah :)

Karasu
Karasu @Talha Enes Elmacı - 1 yıl Önce

Sayın yazar kadına şiddet konulu yazınızda Nadira kadirova ile ilgili bilgin var mı diye sormuştm hazır sizi burda yakalamışken sorumu yanıtlarsanız sevinirim.

:)
:) @Talha Enes Elmacı - 1 yıl Önce

Gülerim buna ben ama :)