Uzak durun dostlarımızdan

“Türkiye ve Sakarya başıboş köpek sorunlarıyla uğraşmayı devam ediyor” şeklindeki haberleri üzülerek okuyorum.

Merkezi belediyeler ve yerel belediyeler bu dostlarımız için maalesef hiçbir zaman tam adım atamadı. Ülkemiz başıboş köpek sorunlarıyla uğraşmaya devam ediyor şeklindeki haberler, hele ki ülkemizde bu kadar sıkıntı varken bu tür haberlerle sürekli karşılaşmamız gerçekten üzücü.

Sokak hayvanlarımıza yönelik barınma ve kısırlaştırmaya yönelik olarak yeterli çalışma yapılmaması nedeniyle bu haberler ile sık sık karşılaşıyoruz.

Sokaktaki dostlarımızdan rahatsızlık duyanlar tekmeleyerek dükkânının önünden kovalayan onlar kendilerini iyi biliyor. Hiçbir şey yapmıyorsun ellerini ayaklarını sokaktaki hayvanlarımızın üzerinden çekin. Onlara dokunmayın o bile onlar için yeterli olur.

Yapabileceğin tek şey bir kap su vermek, yemek artıklarını önüne koyman. Bunları beceremiyorsun bari ayaklarınızı kollarını hayvanların üzerinden çekin.

Korkan çekinen illaki vardır gayet normal bir şeydir. Toplu halde gezen sürülere bir finansman bulup sevimli dostlarımız için bir yaşam alanı inşa edilmesi gerekilmektedir. böylelikle sokaklarda aç susuz gezen dostlarımız kimseye de zarar vermek zorunda kalmaz.

Düşündüren o 10 madde

50 yaşında bir adamın doğum gününde yazdığı 10 maddelik hayat dersi "Her gün ne kadar aptal olduğumu daha iyi anlıyorum. Aptal olmak normaldir. Ama ben 18 yaşındayken kendimi bir dâhi sanıyordum. Şimdi ise tam bir ahmak olduğumu fark ediyorum." Diyerek maddeleri sıraladı.

1) "Deneyim, her türlü maddiyattan daha değerlidir."

2) "Hayatınızda yapacağınız her en önemli kariyer seçimi, eş seçiminizdir."

3) "Parayla ilgili üç yetenek vardır; onu kazanmak, elde tutmak ve büyütmek. Bunların üçü de birbirinden çok farklı yeteneklerdir."

4) "Çocuk sahibi olmak korkunç bir şeydir. Ama çocuk sahibi olmak muhteşem bir şeydir."

5) "Bu konudaki tüm bilimsel çalışmaları bir kenara bırakarak söyleyebilirim ki sekiz saatlik bir uyku çok önemlidir."

6) "Yiyip içtiklerinize dikkat edin ve her geçen yıl porsiyonlarınızı biraz daha küçültün. Yaş ilerledikçe ne kadar spor yaparsanız yapın bir faydası olmuyor."

7) "İletişim kurduğunuz herkesi sanki kendi çocuğunuzmuş ve yarın ölecekmiş gibi hayal edin . Böylece dinlemeyi nazik olmayı öğrenirsiniz."

8) "İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsememek için çaba sarf edin. Bu benim için hala çok zor ama öğreniyorum."

9) "Öfke aslında gerçek bir his değildir; onu yaratan korkudur. Öfkelenmeden önce sizi korkutan şeyin ne olduğunu düşünün."

10)" Her beş senede bir hayatınız da radikal değişiklik yapın. Aksi halde hayat oldukça sıkıcı olabiliyor."

YORUM EKLE
YORUMLAR
yt
yt - 7 ay Önce

Bir gün sevdiğiniz bir insanı, sokak köpekleri parçalayarak öldürdüğünde o zaman anlarsın. Hiç "8 sokak köpeği, bir kadını parçalayarak öldürdü" diye bir haber okudun mu? Hayvandır, candır, evet! Ancak kötü huylusu var ve bunlar kontrol altında olmalıdır. İnsandan değerli hiç bir şey yoktur. Önce insan! Kendinize gelin! Kim sokak köpeklerinin ölmesini ister. Başı boş dedikleri için ne bu hiddet celal! Evet başı boşlar! Bir insana zarar verirler mi vermezler mi diye denetlenmesi lazım. Bu arada sokak hayvanlar acıkmasın, susamasın diye elimden geleni yapan birisiyim.