Yeter yediğin, hadi kalk ve üret!

Merhabalar ben Faruk Aydın. İlk köşe yazım ile karşınızdayım. Her ne kadar alanım yazılım olsa da sizinle hayatın içinden birçok konu ile buluşacağım. İyi okumalar. :)

Öncelikle ne kadar borcunuz var? Başkalarına olan borçtan bahsetmiyorum. Devlete ve millete ne kadar borcunuz var? Her insanın epey bir borcu vardır. Gelin borcunuzu konuşalım. :)

Aslında borcunuz, siz doğmadan başlar. Ailenizin, sizi dünyaya getirmek için yaptığı masraflar, kullandığınız bebek bezleri, oyuncaklarınız, ayakkabınız, kıyafetleriniz gibi. Her ne kadar yerli malı kullanmaya dikkat etseniz bile illaki ithal tüketim yaptınız. Cep telefonu, evdeki doğal gaz gibi veya yerli malı olan kıyafetlerinizi, yiyeceklerinizi üreten makinaların hepsi yerli mi?

Ne kadar ithal ürün kullandıysanız para o kadar ülke dışına çıktı. Ülkeyi fakirleştirdik. Senin, benim, bizim yüzümüzden. Artık bu yükü kendi omuzlarımızın üstüne alma zamanı.

Borcunuzu ödemek için 1 tüket 2 üret kuralını uygulamalısınız. Yani tükettiğinizden çok üretmelisiniz. Mesela bir koltuk üreticisi, ürünü yurt dışına pazarlayabilir. Evde yapılabilecek takı, örgü gibi ürünleri yurt dışına e ticaret siteleri ile veya o sitelerde olan mağazalara satabilirsiniz.

Üretim diyince aklınıza sadece aksesuar, teknolojik ürünler gelmesin. Yaptığınız işte üretim olmayabilir. Ancak üzülmeyin yine de üretebilirsiniz. Okullara, kütüphanelere teknoloji, bilim, uzay hakkında kitaplar alın. O kitapları okuyan öğrenciler okudukça hayal edecek. Hayal ettikçe üretecek. Onlar ürettikçe siz de üretmiş olacaksınız. En azından bir ağaç dikin. O ağacın ürettiği oksijeni soluyanlar ürettikçe sizde üreteceksiniz.

Bu bilince sahip olmak bile ne kadar heyecan verici değil mi? Gerek üreterek, gerek üretime sebep olarak elimizden geleni yapıp borcumuzu ödeyelim.

Esen kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir vatandaş
Bir vatandaş - 2 yıl Önce

Hoş geldiniz Faruk Bey. Güzel bir yazı olmuş. Balık baştan kokar derler. O yüzden başımızdakilerde bu bilinç olmadıkça çalıp çırptıkça yolsuzluk yaptıkça kendi adamlarını akrabalarını kayırdıkça bizden hiç birşey olmaz.

Faruk AYDIN
Faruk AYDIN @Bir vatandaş - 2 yıl Önce

Çok teşekkür ederim. :) Evet ancak umut ve inanç olduğu sürece her şey mümkündür. Bu iki şeyi kaybetmeyelim.

Aziz Emre
Aziz Emre - 2 yıl Önce

Hayırlı olsun yazın hayatınız... Aydınlatmaya devam edin lütfen Faruk bey

Faruk AYDIN
Faruk AYDIN @Aziz Emre - 2 yıl Önce

Teşekkür ederim Aziz Bey :)

Adem ülker
Adem ülker - 2 yıl Önce

Konuyu sade ele alıp başarılı bir köşe yazısı olmuş tebrik ederim

Faruk AYDIN
Faruk AYDIN @Adem ülker - 2 yıl Önce

Çok teşekkür ederim Adem Bey :)

yselim
yselim - 2 yıl Önce

Yazılarınızı takip etmek dileği ile. Kaleminize fikirlerinize sağlık

Faruk AYDIN
Faruk AYDIN @yselim - 2 yıl Önce

Çok teşekkür ederim, desteğiniz hiç eksik olduğunu hissetmedim Hocam. :)

Muhammet Kirazoğlu
Muhammet Kirazoğlu - 2 yıl Önce

Güzel bir konuya değinmişsiniz Faruk Bey. Benim görüşüm halkimiz çalişkan sadece pazarlama konusunda eğitilmesi bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Faruk AYDIN
Faruk AYDIN @Muhammet Kirazoğlu - 2 yıl Önce

Teşekkür ederim Muhammet Bey :)
Maalesef üretim konusunda sorun yaşıyoruz. Çok iyi şeyler üretiyoruz ancak genel nüfus için bunu söyleyemeyeceğim. Çok tüketip az üretiyoruz. Bunun tam tersi olmalı. Ancak umut ve inanmak var. javascript:void(0)

Bu*** AK**
Bu*** AK** - 2 yıl Önce

Farkına varılması gereken önemli bi konuya değinmişsiniz. Elinize sağlık.

Faruk AYDIN
Faruk AYDIN @Bu*** AK** - 2 yıl Önce

Çok teşekkür ederim. :)

Vacip uygurlu
Vacip uygurlu - 2 yıl Önce

Meseleyi ele alış tarzınız ve çözüm odaklı konuyu teşhir etmeniz ve bu bilince ülke halklarının sahip çıkması gelecek için ümitvar olmamız adına çokça önem arzetmektedir. Tebrik eder ve bu tarz müspet yazılarınızın devamını bekleriz.

Faruk AYDIN
Faruk AYDIN @Vacip uygurlu - 2 yıl Önce

Çok teşekkür ederim Vacip Bey. Böyle güzel düşünmeniz beni mutlu etti. :)