70 yıllık sorun çözülüyor

Karasu’nun sahil kısmında zemini kum olarak tespit edilen 1954-1956’lı yılarda verildiği belirtilen 675’lik parsellerin akıbetine ilişkin Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Ağun, bir açıklama yaptı. Takas planlamasıyla vatandaşın mağduriyetinin giderileceğini belirten Başkan Yardımcısı Ağun, “Değeri hiç olmayan parsellerle değeri olan ve yapılaşmaya uygun parsellerin takası yapılacak. Bunlarla ilgili kamu zararı da ortadan kaldırılmış olacak” şeklinde konuştu.

70 yıllık sorun çözülüyor

-

Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Ağun, Karasu’nun sahil kısmında zemini kum olarak tespit edilen 1954-1956’lı yılarda verildiği belirtilen 675’lik parsellerin akıbetiyle ilgili açıklamada bulundu. 675’lik arazilerin kamu zararını giderme noktasında Denizköy ve Camitepe Mahallelerini kapsayan alandaki hazine arazileriyle takas yoluna gidileceğini belirten Başkan Yardımcısı Ağun, “Karasu sahili bandında 850 adet 675 metrekarelik parseller var. 1956 yılında bu parseller oluşturulmuş ve satılmış. Bunlardan bazıları denizin içinde olanlar. Bunların içerisinde ruhsatlı ve ruhsatsız olan yapılar var. Ruhsatsız olanların bir kısmı geçmiş dönemlerde yıkılmıştı zaten. Bir kısmı da bu dönemde yapı kayıt belgeleri almışlar. Bu belgelerden bazıları mahkeme kararıyla bazıları bakanlık müfettişleri tarafından tespit edilen yerlerin belgeleri de iptal edilmiş oldu” dedi.

VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ ORTADAN KALMACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na konunun bildirildiğini ve alan çalışmasının başladığına da değinen Hüdaver Ağun, “Kurum görüşmeleri ve plan çalışmaları bittikten sonra buralarda takas işlemleri olacak. Bu alanlarda vatandaşın bugüne kadar kıyı kanunundan kaynaklı yapı yapamadığı ve bir mağduriyetinin söz konusu olduğu ortada. Hatta liman yapımından sonra bazı parseller denizin içinde kaldığı herkesçe bilinen bir gerçek. Çalışmayla birlikte vatandaşın mağduriyeti ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda bunlarla ilgili kamu zararı da ortadan kalkmış olacak. Yaklaşık 70 yıllık sorun da çözülmüş olacak. Bugüne kadar vatandaşlarımızda yaptığımız görüşmelerde olumsuz bir durumla karşılaşmadık. İlgili kurumlarla da irtibat halinde olup sorunu en kısa sürede çözmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

KarasuHaberleri.com - Esra Angün'ün haberi

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2022, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Birisi
Birisi - 1 hafta Önce

Sonrada Adapazarlı İstanbul zenginlere verirsiniz

bahri zengin
bahri zengin - 1 hafta Önce

Eğer bu sorunu çözerseniz var ya,süper iş yapmış olursunuz,,sahildeki pislik de ortadan kalkmış olur.

kadir saray
kadir saray - 1 hafta Önce

inşaAllahın izni ile başarırsınız saygıdeger kardeşim ya

SIRADAKİ HABER