Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 22:12 Bu haber 8523 kez okundu
 
Okulumuz, kapasitesini kaldıramıyor
Kuzuluk Mahallesi Muhtarı Ahmet Akdağ, mahallelerinde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu binasının, mevcut kapasitesi kaldırmamaya başladığı belirterek, “Mahallemize bir ilkokul binası şart. Bir süre sonra okulumuzda bazı sorunlar oluşmaya başlayacak. Fakat yeni okul binası için uygun arsa sorunu da yaşıyoruz” dedi.
EĞİTİM Haberi
Okulumuz, kapasitesini kaldıramıyor

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu binasının yetersiz olduğunu ve mahalleye bir ilkokul binası ihtiyacı oluştuğunu dile getiren Kuzuluk Mahallesi Muhtarı Ahmet Akdağ, “Artan yapılaşma, mahallemizin nüfusunu da arttırıyor. Çevre mahallelerden de taşımalı öğrenci alıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bazı sorunlar oluşmaya başlayacak. Eğitimcilerimizden aldığımız bilgiye göre yeni bir şube açılacak mevcut sınıf alanı yok. Sınıflardaki öğrenci sayısı artmaya başladı. Bu da yeni bir okul ihtiyacını ortaya çıkaracak” dedi. Mahallelerinde tapulu ve imarlı uygun arsa bulunmadığını da sözlerine ekleyen Akdağ, “Uygun arsamız olmadığı için okul yapılamıyor. Bu sorunu nasıl çözebileceğimizi bilemiyoruz. Ama gerçek şu ki, ileriki yıllarda ilkokul binamız kapasitesini aşacak ve sorunları de beraberinde getirecek” ifadelerini kullandı.

 

En uygun arazinin 1,5 – 2 kilometre uzaklıktaki Namazgah mevkiinde bulunduğunu söyleyen Akdağ, “Bir okul binası ancak buraya yapılabilir. Taşımalı olarak öğrencilerimiz buraya gidebilir. Aksi durumda mevcut okulumuzda ikili eğitime geçilmek zorunda kalınacak. Kış döneminde de ikili eğitim beraberinde bazı zorlukları getirecek. Çocuklarımız karanlıkta derse girip çıkacak” diye konuştu. Asıl sorunun Kızılcık ve Karanlıkdere’den öğrencilerin de Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’na gelmesi olduğunu belirten Akdağ, “Binamız, mahallemizin mevcut öğrenci sayısı için yeterli. Dışarıdan taşımalı gelen öğrenciler ile bu yoğunluk ortaya çıkıyor. İlkokulumuzun 10 sınıfı ve 2 anaokulu sınıfı, mevcut binamızda sıkışmış durumda. Önümüzdeki yıldan itibaren, artan nüfusu da göz önüne alırsak binamız yeterli olmayacak. Şu an için 27-30 kişilik sınıflarımız mevcut. Fakat ileride bu rakamlar 40’ı bulacak. Şimdiden yetkililere sesleniyor ve yeni bir bina için çalışmaların başlatılmasını bekliyoruz” dedi.

HABER: Esra Aydın

 

 

Kaynak: (SK) - Sakarya Kuzey Gazetesi Editör: Nevtan Angün
Yorumlar
Haber Yazılımı