-

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (SATSO) Meclis Toplantısı’na katıldı. Toplantıya SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve meclis üyeleri yer aldı. Yüce, meclisteki görüşmelerin öncesinde burada açılışı yapılan “Ebruli Sergisi” için protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesi kesti.

Yüce, burada yaptığı konuşmada görev süresi olan 31 ayda Sakarya için yapılan çalışmaları anlattı. Bu sürede 2 milyar 200 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını ve şehri 1 milyon 82 bin ton asfalt buluşturarak 820 kilometreyi aşkın yol inşa ettiklerini söyledi.

Başkan Yüce, Türkiye’de ayrıca tarımsal üretime yön verecek UTÇEM projesiyle kurulacak tarım müzesi, sanal gerçeklik ve çiftçi eğitim merkeziyle Sakarya’nın tarımda marka olacağına değindi. Konuşmasının devamında Sakarya’nın sosyalliğine Ters Ev, İl Ormanı, Uçak Kafe ve Vagon Kıraathane gibi projelerle önemli dokunuşlar yaptıklarını vurgulayan Yüce, ayrıca yakında Erenler Sakarya Park’ta hizmete sunulacak olan ‘lunapark ve zipline’ projelerini anlattı. Yüce, yaptığı sunumda üretim, istihdam projeleri, ekonomik kalkınma ve şehircilik trendlerinden bahsetti.

ÜRETEN, KAZANAN VE KAZANDIRAN YÖNETİM

Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bugüne; 31 ayda hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve şehrimizi mamur hale getirmek için gündüz gece demeden çalışıyoruz. Gönül Belediyeciliği şiarıyla ekonomi, sosyal yaşam, altyapı ve üstyapı, kültür ve sanat gibi alanlarda insana dokunan her konuda faaliyet gösteriyoruz” dedi.

“31 aylık süreçte toplam 2.2 milyar Türk Lirası yatırım yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Yatırımlarımızla Sakarya için her alanda gece-gündüz çalıştık” diyen Yüce, “Ortak akılla üreten, kazanan ve kazandıran bir yönetim anlayışıyla şehir ekonomisine, üretim potansiyeline katkı sunmaya gayret ettik. Hamdolsun bugün hayata geçirdiğimiz projeler de bunu yansıtıyor. 31 ayda 1 Milyon 82 Bin ton asfaltla 820 km’yi aşan yol yaptık. Bunun dışında, beton yol imalatı, kaldırım, V kanal, bordür, dolgu ve duvar gibi çalışmalarımızla toplamda 333 milyon lira yatırım gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

LONGOZ, AKÇAY BARAJI VE KARAMAN GES

Acarlar Longozu’nda Büyükşehir döneminin başladığından, Akçay Barajı’ndan ve Karaman GES’te yapılan üretimden bahseden Başkan Yüce, “Ülkemizin en önemli doğa harikaları arasında yer alan Maden Deresi ve Acarlar Longozu Milli Parklarının bakımı ve hemşerilerimizin hizmetine sunulması hakkını Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak devralıyoruz. Devir işlemleri başladı, çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalarımıza temelden başladık ve 31 ayda sağlıklı içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon gibi altyapı projeleri için 820 bin metre hat inşa ederek toplamda 665 milyon 200 bin lira yatırım yaptık. 2019 yılında yalnızca %56’sı tamamlanmış halde devraldığımız Akçay Barajı ve İsale Hattı projesini 95 milyon lira yatırım yaparak tamamladık. 2021 yılı itibariyle buradan elde ettiğimiz su şebekelere ulaştırılarak hemşerilerimizin hizmetine sunuldu. Ayrıca baraj üzerindeki 3 hidroelektrik santraliyle de yıllık 10 bin hanenin ihtiyacına denk gelen enerji üretiyoruz. Projemizi çok şükür tamamladık. 32 milyon lira yatırımla 55.000,00 m²’lik alanda, kurulu gücü 5 MW olan 14 bin adet güneş paneli ile yıllık 8 GWh elektrik üreteceğiz. Böylece yıllık 4 bin hanenin elektrik tüketimine eş değer enerjiyi üretmiş olacağız. Proje çalışmaları Aralık 2020 tarihinde başladı. Projemizi inşallah 2022 tarihinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

UTÇEM İLE TARIMSAL ÜRETİME YÖN VERECEĞİZ

UTÇEM projesi ile tarımsal üretime yön vererek, geleceğin çiftçilerini yetiştireceklerini ifade eden Yüce, “İçerisinde tarım meslek lisesi, demonstrasyon alanları, tarım müzesi, sanal gerçeklik, çiftçi eğitim merkezi gibi imkanlar bulunacak olan UTÇEM’de tarımsal üretimin geçmişini, bugünü ve geleceğini ele alacak ve sektöre yön verecek projeler yürüteceğiz. UTÇEM’in yanında bir de Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamalarından olan Apiterapi için bir merkez kuracağız. Proje çalışmaları Eylül 2019 tarihinde başladı. Toplam maliyeti 200 milyon lira olacağını tahmin ettiğimiz proje için şu ana kadar 9 milyon 550 bin 150 lira yatırım yaptık. Projemizi inşallah 31 Aralık 2023 tarihinde tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

UÇAK RESTORAN, TERS EV, VAGON KAFE

Başkan Yüce Sakarya’nın sosyal yaşamı katkı sunacak olan Uçak Kafe, Ters Ev ve Vagon Kafe projeleriyle ilgili, “Geyve Safibey’de yapımına başladığımız ürün toplama merkeziyle bölgedeki konuyla ilgili tüm ihtiyaçları karşılayacağız. Proje çalışmaları 22 Nisan 2021 tarihinde başladı. Toplam maliyeti 5 milyon 649 bin lira olacağını tahmin ettiğimiz proje için şu ana kadar 4 milyon 573 bin lira yatırım yaptık. Projemizi inşallah 23 Aralık 2021 tarihinde tamamlamayı planlıyoruz. Uçak Restoran ile Ters Ev projelerimizi hayata geçirdik, bu alanlar ciddi bir teveccüh gördü. Vagon Kafe Restoran projesiyle şehrimizin sosyal yaşam alanlarına yeni soluk getireceğiz. Vagon üretim merkezi olan Sakarya’ya yakışacak bir proje olacak. Şehrimizin güzel bir noktasına kuracağımız vagon kafe ve kıraathaneyle birlikte hemşerilerimize alternatif bir sosyal yaşam alanı sunacağız” ifadelerini kullandı.

ERENLER LUNAPARK VE ZİPLİNE PROJESİ

Sakarya’da son günlerde en çok merak edilen projeler olan lunapark ve zipline için don durumu anlatan Yüce, “Şehrimizin farklı bölgelerindeki park ve bahçeler kuruyoruz. Bakımlarına ve temizliklerine azami gayret gösteriyoruz. Tüm bunların yanında bu alanlarımıza yeni soluklar getirecek projeler de üretiyoruz. Sakarya Park’a alternatif sosyal aktivite alanları inşa ediyoruz. 10 dönümlük bir arazide tam teşekkülü bir lunapark kuruyoruz. Lunapark projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Yakında çalışmalara başlıyoruz. Lunapark dışında yine Sakarya Park’a yeni bir soluk getireceğine inandığımız bir zipline projemiz var. İnşallah Zipline projemizi mayıs ayı itibariyle tamamlayacağız. Zipline projesi 2 buçuk milyon; lunapark projesi ise 4 milyon liralık maliyete sahip” dedi.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN 13 MİLYON TL’LİK MERKEZ

Başkan Yüce, sokak hayvanları için 13 milyon TL’lik bir merkez kurulduğunu ifade ederek, “Sokak hayvanlarımız için bir rehabilitasyon merkezi kuruyoruz. İçerisinde ameliyathane, tecrit odası, karantina odası, laboratuvar, acil müdahale alanı gibi bölümler bulunan merkezde hayvan dostu hemşerilerimiz için kafeterya, sahiplendirme binaları ve rehabilitasyon alanları da bulunacak. Proje çalışmaları 18 Haziran 2021 tarihinde başladı. Toplam maliyeti 13 milyon 235 bin 978 lira olacağını tahmin ettiğimiz projemiz için şu ana kadar 6 milyon lira yatırım yaptık. Projemizi inşallah 6 Aralık 2021 tarihinde tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

SAKARYA KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI

Başkan Yüce Sakarya Köprülü Kavşağı’nın trafiği rahatlatacağını belirterek, “Şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan trafik meselesini çözmek; yakıttan ve zamandan tasarruf etmek için şehrimizin girişinde üç merkez ilçemizi birbirine bağlayacak bir köprülü kavşak projesini hayata geçiriyoruz. Toplamda 35 milyon lira değerindeki projemizi inşallah en kısa sürede tamamen hizmete açmayı planlıyoruz. Dün itibariyle şehir giriş-çıkışını sağlayan güzergâhı iki yönlü olarak trafiğe açtık.” diye konuştu.

BAŞKAN ALTUĞ’DAN TEŞEKKÜR

Söz alan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, katkıları için Başkan Yüce’ye teşekkür ederek, “Katılımcı yönetim ve ortak akıl yaklaşımıyla çalışan Başkan Yüce’ye teşekkür ederim. Tüm meclis üyelerimizle birlikte şehrimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Üretmeye devam edeceğiz. Organize sanayi bölgeleri ile ilgili endüstri mastır planı hazırlıyoruz. Şehrin en büyük ihtiyaçlarından biri küçük sanayi siteleridir. Mevcut sitelerin trafik sorununun yanı sıra ve şehir içinde kalma sorunları var. Bu konuda başkanımızın çözüm üreteceğine inanıyoruz. Başkanımız bize her türlü desteği veriyor. Sorunlarımızı çözmemize çok yardımcı oldu. Teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.