Karasu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda Pazartesi günü Sakarya İl AFAD (Afet ve Acil Durum) Müdürlüğü tarafından 40 mahalle muhtarı ve azalarına afet eğitim semineri verildi.

Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik ile birlikte yaklaşık 200 muhtar ve azanın katılım sağladığı seminerde Karasu Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü de hazır bulundu.

Seminer öncesi Müdür Turan Yüzücü, pandemi sürecindeki kısıtlamaları ve tedbirleri muhtarlara aktararak hatırlatmada bulundu ardından sözü Sakarya İl AFAD Müdürü Hüseyin Kaşkaş’a bıraktı.

Hüseyin Kaşkaş, muhtar ve azalara olası afet öncesi ve sonrasında alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Afet farkındalığı ile ilgili sunum yapan İl AFAD Müdürü Kaşkaş, “Bir yıldan beri bütün dünyayı etkileyen bir afet yaşıyoruz. Afet ile mücadelede dünyaca kabul edilen üç madde var: maske, mesafe, temizlik” şeklinde konuştu.

AFETTE ÜÇ AŞAMA

“Pandemi süreci içerisinde İzmir Depremi yaşadık. Oraya gelen gerek görevli gerek vatandaşın yüzde 80’i bundan etkilendi” diye belirten Müdür Kaşkaş, “Çünkü afet içerisinde afet yönetmeyi beceremiyor, bu kurallara uyamıyoruz” dedi.

Afetlerin üç aşaması olduğunu belirten Hüseyin Kaşka, “Öncesinde tedbir almak, afet sırasında hızlı ve etkili müdahale etmek, sonrasında bozulan hayatı kısa sürede normale dönüşmesini sağlamak” ifadelerini kullandı.

Kaşkaş, Deprem, sel, heyelan, yangın gibi afetlerde öncesi, sırası ve sonrasında ne gibi tedbirler alınması gerektiğini, afetlere karşı evlerde nelerin bulundurulması gerektiğini ifade etti. Kaşkaş, seminerde yangın tüpü ve afet çantasının önemliliğine de vurgu yaptı.