-

Olay, Karasu Kuyumcullu Mahallesi’nde Hayvanları Koruma ve Yetiştirme Derneği'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, “horoz dövüşü” yapıldığına dair ihbar alan jandarma ekipleri, derneğe operasyon düzenledi. Yapılan baskında Karasu İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine Kocaali, Ferizli, Söğütlü, Kaynarca ve Adapazarı Jandarma Komutanlığı ekiplerinde de destek geldi.

Operasyonda suçüstü yakalanan 77 kişinin arasında İstanbul, Kocaeli, Düzce ile Bolu gibi illerden işadamlarının da bulunduğu öğrenildi. Operasyonun ardından Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına ve maske takma kuralına uymadıkları gerekçesiyle 77 şahsa 242 bin 550 lira, aynı şahıslara kumar oynama kabahatinden 102 bin 872 lira olmak üzere toplamda 345 bin 422 lira idari para cezası kesildi.

“FAKİR FUKARANIN KIŞLIK EĞLENCESİ”

Yapılan baskında yakalanan Kanatlı Kümes Hayvanları Federasyonu Genel Başkanı Hikmet Neğuç ise durumu ilginç sözlerle ifade etti. “Horoz müsabakaları Türkiye'nin her yerinde yapılan kültürel mirasımız” şeklinde konuşan Başkan Neğuç, “Horoz müsabakaları derneklerimizde yapılır, hakem kontrolünde ölümcül olmayan, belli bir saat ve saat diliminde yapılan etkinlik. Dövüş ise kaçak göçek yapılan sonucu ölüm olan bir eylem. Bu Türk kültürünün bir parçası. Dünyanın her yerinde yapıldığı gibi Türkiye'nin her yerinde yapılıyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nde hayvan sporları ve sergileri kanunu istediklerini de belirten Hikmet Neğuç, “İşte bunun için bu yasanın ortadan kaldırılarak Türkiye'de 10 milyon hobiciyi rahatlatmak gerekir. Bu yasaklarla Türkiye bir yere varamaz, Türkiye'yi dünyanın gerisinde bırakır. Burası bir hayvan derneği. Hayvan sporları Türkiyemizde çok yaygın. Deve, boğa, horoz ve atmaca gibi buda bunlardan bir tanesi. Burası yasal olarak yapılmış, kültürel bir etkinlik” şeklinde konuştu.

Horoz müsabakalarının fakir fukaranın kışlık halk eğlencesi olduğunu da vurgulayan Neğuç, “İnsanlar, parklara bahçelere getiriyorlar çocuklarını eğlenmek için biz de buraya geliyoruz. Dünyanın her yerinde serbest, Türkiye'de de serbest olması gerekir” sözlerine yer verdi.

OPERASYON SONRASI İLK GÖRÜNTÜLER (izle):