SATSO Başkanı A.Akgün Altuğ, 2019 yılından bu yana özellikle kuzey ülkelerine ulaşımda ülkenin Karadeniz’e açılan önemli kapılarının başında gelen Karasu Limanı’nın bu gelişmeyle Avrupa için de çok önemli bir liman olacağını vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Şehrimiz ve ülkemizin ihracatı ve uluslararası ticareti için önemli bir noktada bulunan Karasu Limanı ile Romanya’nın Köstence Limanı arasında 3 Temmuz itibariyle karşılıklı RO-RO seferleri başlıyor. SATSO olarak, 2019 yılında Karasu Limanı içerisinde açtığımız hizmet ofisimiz ile RO-RO seferiyle başka limanlara gidecek araçlara o ülkelere giriş, yük boşaltma, yük alma ya da transit geçiş için kullanmayı olanak veren uluslararası geçiş belgesi (Dozvola) hizmeti veriyoruz.

2020 yılında başlaması planlanan Romanya seferleri o dönemde Köstence Limanı’nın alanının yetersiz olması sebebiyle yatırımlar için ertelenmişti. Bu hat, ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasında yapılan ticaret için yeni bir lojistik güzergâh olması sebebiyle büyük önem arz etmekte.

Bu hatta tek seferde tam 100 adet tır taşıyabilen bir gemi, haftada karşılıklı olarak 4 sefer düzenleyecek. 2024 yılının son çeyreğinde ikinci geminin de faaliyete geçirilmesi ile haftada 7 sefere çıkacak. Tek gemi ile yılda 175 sefer, ikinci geminin de hizmete alınmasıyla yılda 350 sefer yapılacak ve yılda 65 ile 100 bin araca hizmet verilecek.

Türkiye’nin herhangi bir noktasından çıkan bir araç Karasu Limanı’na gemiye bindikten sonra 12 saat içerisinde Köstence Limanı’na varmış olacak. Bunun yanında aracın tek seferde azami gidebileceği takometresi sıfırlanmış, tır şoförü dinlenmiş, fazla km yapmadığı için yıpranmamış ve olası kazaların önüne geçilmiş durumda; en önemlisi de sınır kapılarında kaybedilen zamanı geri kazanmış şekilde seferi gerçekleştirmiş olacaktır”

Karasudan Roro Seferleri 3 Temmuzda Başlıyor F1

Karasudan Roro Seferleri 3 Temmuzda Başlıyor F4

Karasudan Roro Seferleri 3 Temmuzda Başlıyor F2

Karasudan Roro Seferleri 3 Temmuzda Başlıyor F3

Editör: Nevtan Angün