Karasu’nun tarihine ilk kez magazinsel bir ışık tuttu

Karasulu Uzman tarihçi Oğuzhan Kır, canlı yayında bir ilke imza attı. Karasu’da bugüne kadar yapılmayanı gerçekleştiren Kır, Karasu’nun magazinsel tarihine vurgu yaptı ve ilginç bilgiler paylaştı.

Karasu’nun tarihine ilk kez magazinsel bir ışık tuttu

-

KarasuHaberleri.com ve Öncü Karasu Gazetesi köşe yazarı, Uzman Tarihçi Oğuzhan Kır, Karasu ilçesinin magazinsel tarihini ilk defa gün yüzüne çıkardı. Karasu Haberleri İnternet Medyası’nın canlı yayın programında Cuma akşamı Nevtan Angün ile canlı sohbet gerçekleştiren Kır, oldukça ilgi çeken konulara temas etti.

1712 yılında Kuyumcular (Kuyumcullu) Mahallesi ile Kocaali arasında gerçekleştirilen kız alıp verme meselesi ve ardından oluşan büyük kavgaya ışık tutan Oğuzhan Kır, oldukça ilgi çeken köşe yazısı olan “Darıçayırı hangi padişahın kasabası” konusunu da detaylarıyla işledi.

2.Mahmud zamanında (1831 yılı) Karasu’da yapılan ilk nüfus sayımında düşülen enterasan notları da paylaşan Kır, 1800 sonrası Karasu’nun köy sayısını ve bu köylerin hiç duyulmayan isimlerini açıkladı. Ayrıca programda, 1844 yılı temettuat defterlerine göre Karasu’nun en zengin 10 ailesi ve onların bugün Karasu ile Kocaali’de yaşayan torunlarının soyadlarını dile getirildi.

[Canlı yayın programını izlemek için buraya tıklayın]

KarasuHaberleri.com - Esra Angün'ün haberi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 21:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER