-

MEB’den yapılan açıklamaya göre ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edecek. 22 Ocak tarihinden itibaren karne dağıtımları eğitim kurumu yönetimlerince, farklı gün ve zaman dilimlerine yayılarak yoğunluk oluşturmayacak şekilde planlanacak.

Daha önce yapılan açıklamada yüz yüze eğitime 4 Ocak 2020 tarihine kadar ara verilmişti. Bakanlıktan yapılan yeni açıklamayla yüz yüze eğitimin en erken 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacağı belirtildi. Bu tarihe kadar uzaktan eğitim devam edecek.

İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

25 Ocak Pazartesi günü başlayacak yarıyıl tatil süresine, ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklenecek. Yarıyıl tatili üç haftaya çıkartılacak. Böylece 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak.

NOTLAR NASIL BELİRLENECEK?

MEB'den Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında uzaktan eğitim süreci, okullardaki sınavlar ve yarıyıl tatili takvimiyle ilgili yeni düzenlemeler konusunda basın açıklaması yapıldı. Buna göre ilkokullarda sınav yapılmayacak, karne notları ders etkinliklerine katılım puanı ile belirlenecek.

Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait bir (1) yazılı/uygulama puanları ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacak. Sınav notu bulunmayan şubelerin sınavları, okul ortamında ve sosyal mesafe/hijyen tedbirlerine uygun olarak seyreltilmiş gruplar hâlinde gerçekleştirilecek.

KENDİ İSTEKLERİNE BAĞLI

İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla sadece ortaöğretim öğrencileri, kendi isteklerine bağlı olarak, 28 Aralık Pazartesi gününe kadar velilerinin okul yönetimine başvurması halinde, öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türünde olması kaydıyla, ‘o tarih’ itibariyle bulundukları illerde sınavlara katılabilecek.