-

ÜÇ ASKER ARKADAŞI, 70 YIL SONRA BULUŞTU (izle):

...

Karasu’da yaşayan ve kimliklerinde 1929 yazan fakat 1920 doğumlu olan üç asker arkadaşı, yaklaşık 70 yıl sonra yeniden bir araya geldi. Hürriyet ve İhsaniye mahallelerinin muhtarlarının öncülüğünde gerçekleşen buluşmada, üç asker arkadaşı doya doya hasret giderdi. Üç arkadaşın “Ölmeden önce görüştük ya bu bize yeter” sözleri duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Buluşmaya öncülük eden İhsaniye Mahallesi Muhtarı Oğuz Özden, “Hakkı Adic amcamızla kahvede otururken asırlık çınarları bir araya getirelim dedik. Hürriyet Mahallesi muhtarını aradık ve üçünü buluşturduk” dedi. Hürriyet Mahallesi Muhtarı Cumhur Özkan da “100 yıllık bir ömürden asker arkadaşlarını buluşturmak çok güzel oldu” diye konuştu.

Asker arkadaşlarından Cevat Manav, “1950’de İzmit’in Kandıra ilçesinde askere alındık. 10 ay sonra bizi Ankara’ya gönderdiler. 1952 yılında birlikte teskere aldık. Köylerimiz ayrıydı, görüşemedik. Birbirimizi çok severdik, telefonla görüşürdük arada sırada. Buluşmaktan çok mutlu olduk” diye konuştu.

Hakkı Adic ise “Her gün asker arkadaşlarımı sayıyordum. Acaba sağ mı, öldüler mi diye merak ediyordum. Hepsi öldü, iki tane kalmıştı. Görünce çok mutlu oldum” ifadelerini kullandı. Mevlüt Elkoca da bir araya gelmekten mutlu olduğunu belirterek “Arkadaşlarımız birer birer öldü. Terhis olan gitti, bir daha görüşemedik. Çok özlemişim onları. İlk başta hatırlayamadım, sonradan tanıdım” dedi.