-

55 GÜNDE 361 KİŞİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ (izle):

...

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Cankurtaran Grup Amir Yardımcısı Samet Karaca, Kurban Bayramı boyunca özel ve yoğun bir çalışma programı uyguladıklarını belirterek Sakarya sahillerinde dört günde 83 kişiyi kurtardıklarını belirtti.

Karaca, “Kaynarca, Karasu ve Kocaali sahillerinde cankurtaran ekiplerimizle beraber 2021 yaz sezonunu 1 Haziran günü açtık. O günden itibaren Kurban Bayramı sonuna kadar toplam 361 boğulma vakasına müdahale ettik” dedi.

ÜSTÜN BİR ÇABA

“Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve İtfaiye Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı’nın talimatıyla Kurban Bayramı’nda dört gün boyunca özel ve yoğun bir uygulama ortaya koyduk” diyen Samet Karaca, “Kaynarca, Karasu ve Kocaali sahillerindeki toplam 44 kulede 82 personel ile vatandaşların can güvenliğini sağlamak için üstün bir çaba ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

Amir Yardımcısı Karaca, “1 Haziran’da göreve başlayan cankurtaran ekiplerimiz, 15 Eylül’de tamamlanması planlanan görev süresini sıfır can kaybıyla tamamlamayı hedefliyor. Komşu şehir sahillerinde boğulma vakaları yaşanırken çok şükür bizim sorumluluk sahamızda can kaybı söz konusu değil” ifadelerini de kullandı.

DÖRT GÜNDE 83 KİŞİ

“Dört günlük Kurban Bayramı süresi boyunca 83 boğulma vakasına müdahale edildi. Yoğun bir süreç geçirdik ve tüm ekibimizle birlikte bayrama özel hazırlanmıştık. Kaynarca, Karasu ve Kocaali’deki sorumluluk bölgemizde bayram süresince de kayıp vermedik” diyerek sözlerini sürdüren Cankurtaran Grup Amir Yardımcısı Samet Karaca, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bayram boyunca personel sayımızı arttırmadan özel önlemler eşliğinde görev yaptık. Çünkü yeterli personele sahibiz. Mevcut ekiplerimiz de kendi canlarını tehlikeye atmadan tüm vakalara saniyeler içerisinde müdahale ederek can kaybına engel oldu.

RIP AKINTIYA DİKKAT!

Yüze yakın personel içerisinden en iyi eğitimi alan kişilerden bir ekip kurduk ve cankurtaranlarımız ekipmanlı ve ekipmansız hayat kurtarma konusunda iyi bir eğitim aldı. Her türlü ekipmanı da kullanabilecek durumdalar.

Müdahale ettiğimiz vakaların en küçüğü 4-5 yaş en büyüğü ise 80-85 yaş arası vatandaşlar oldu. Aileler, çocuklarını ihmal ettiği zaman tehlikeli durumlar ortaya çıkıyor. Bu konuda ekiplerimiz çok hassas ve dikkatli davranıyor. Vatandaşımız, RIP akıntısına dikkat etsin ve cankurtaran ekiplerimizin uyarılarını dikkate alsın istiyoruz”