-

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, mesajına “5 Aralık, 1921 yılından itibaren tüm dünyada kadınlarımızın ideal düzeyde yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olan Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır” diyerek başladı.

“Dünyanın pek çok ülkesinden önce, Türk kadınına, 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Türkiye, dünyada kadına bu hakkı ilk veren devletlerin başında gelmektedir” diyen Kaymakam Helvacı, mesajında şu ifadeleri kullandı:

AVRUPA ÜLKELERİNDEN ÖNCE

“Ülkemizdeki tarihi seyrine baktığımızda; Ulusal kurtuluş mücadelemizde cephede savaşan, erkeğine mermi taşıyan Türk kadını Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte öncelikle seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve birçok Avrupa ülkesinden önce siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit haklara sahip olmuştur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi ‘Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur’ Dolayısıyla, bugün her alanda kadın sayısının artıyor olması, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir.

KARŞISINDA OLACAĞIZ

Özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturan kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ buyruğuna yürekten inanan bir dinin mensubu olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Hayatımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen kadınlarımızın Kadın Hakları Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum”