-

Pazartesi günü parti binasında haftalık basın toplantısını gerçekleştiren MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, ülke gündemine dair çeşitli konulara temas etti. Fındığın fiyatındaki gerilemeye dikkat çeken Kara, şu ifadeleri kullandı:

“Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2020 ürünü fındık alımlarını ay sonunda durduracağını açıklamasının ardından serbest piyasada fındık gerilemeye başladı, ton başında üreticilerin kaybı bin liranın üstüne çıktı.

EURO ARTIYOR, FINDIK DÜŞÜYOR!

Bilindiği gibi fındık, Türkiye’nin girdisi en fazla olan ihraç ürünü konumunda. Bu ürünün çok büyük bir kısmı dış piyasaya döviz karşılığında satılmakta. Geçtiğimiz yıl fındık fiyatı açıklandığında Euro, 7 buçuk lira civarındaydı. Şimdi ise 10 lira dolaylarında.

Yani fındık fiyatı açıklandığında bir kilo fındık 3 Euro ediyordu. Şimdi ise 2.25 Euro ediyor. Eğer bu aradaki fark, devletimizin cebine giriyorsa helali hoş olsun. Ancak tek tek, tane tane toplanan el emeği, alın teri fındığın rantını birileri yiyorsa da bunun hesabı sorulsun”

UYGULAMAYI ELEŞTİRDİ

Plaj Caddesi üzerindeki kavşakların demir bariyer ve emniyet bandıyla kapatılmasına da dikkat çeken Münir Ali Kara, açıklamasında konuya dair şu ifadeleri kullandı:

“Karasu’da geçtiğimiz hafta sonu alınan bir kararla şehrin ana arterleri ile ara sokakları bağlayan kavşaklarında kapatma işlemi yapıldı. Biz, bu uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Şehrin merkezinde modernlikten uzak, avla yapar gibi bir görüntü sergilemek Karasu’ya yakışmamakta. Kaldı ki bu işlem güvenlik zaafını da beraberinde getirmekte. Karasu Kaymakamı, Yalı Mahallesi’ne gitmek istese kendi makam aracı bir bariyerle karşılaşacak ve Kaymakam Bey dahi Karasu ilçe merkezine uğramak mecburiyetinde kalacak.

SİZCE YAKIŞIYOR MU?

Hatta Kaymakamlık binasında bir kişi kalp krizi geçirse 112 sağlık ekibi, dörtyol ışıklardan dönüp gelmek ya da bariyerleri kaldırmak durumunda kalacak. ‘Bu uygulama Karasu’ya yakışıyor ve çağdaştır’ diyorsanız bariyerler kalmalıdır. Ancak İstanbul Beşiktaş’a yakıştıramadığınız hiçbir şey Karasu’ya yakışmaz. Lütfen insanlara devletin şefkatli yüzünü gösterin”

MÜNİR ALİ KARA'NIN BASIN AÇIKLAMASI (izle):