-

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Avrupa Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği ile zoom bağlantısıyla toplantı gerçekleştirdi. Hollanda’dan zoom bağlantısıyla gerçekleştirilen toplantıda Başkan Ekrem Yüce, 2029 yılı Mayıs-Ekim ayları arasında yapılması planlanan botanik konseptli Expo organizasyonuna Sakarya olarak ev sahipliği yapmak istediklerini dile getirdi. EXPO için tüm teknik ve altyapı imkânları hazır olduğunu belirten Başkan Yüce, Sakarya’nın sahip olduğu ekolojik avantajları ile en uygun aday olduğunu ifade etti.

HOŞGÖRÜ VE SAMİMİYET ŞEHRİ

Toplantıda öncelikle Sakarya’nın sahip olduğu doğal güzellikleri tanıtarak konuşmasına başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’mız; yeşili, mavisi, denizi, gölü, yaylaları, longozu, kaplıcaları ile Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biridir. Tüm dünyada 11 tane olan Longoz Ormanlarının ikisi ülkemizde, biri ise şehrimizde bulunuyor. Yine dünyanın en nadir içme suyu kaynaklarından olan Sapanca Gölü şehrimizde bulunuyor. Bu göl içme suyu kaynağının yanı sıra turistler için harika bir cazibe merkezi. Bağımsız otoritelerce yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin en güzel yaylaları da şehrimizde yer alıyor. Tüm bunlarla birlikte farklı kültürlerin ve milletlerin bir arada barış ve huzur içinde yaşadığı adını içinden geçen Sakarya Nehri’nden alan hoşgörü ve samimiyet şehri Sakarya’mız sahip olduğu ekolojik avantajları ile Expo 2029’a en uygun adaydır” dedi.

EN BÜYÜK ORGANİZASYON

EXPO 2029 Sakarya’nın şehir için en büyük organizasyonlardan bir tanesi olacağına dikkat çeken Başkan Yüce, “Expo 2029 Sakarya, Belediyemizin ve ülkemizin yapacağı en önemli projelerden biri olacak. Sakarya’daki tüm sivil toplum kuruluş ve kurumlarının Expo 2029 Sakarya’yı organize etmek için bir araya gelecek. Expo 2029 Sakarya sadece bahçecilik alanında değil, açlık ve yetersiz beslenme sorununa çözüm üretmek için tarımsal üretimin artırılacağı, yeni teknik ve teknolojilerin kullanılacağı uluslararası bilgi paylaşımının yapılacağı bir fırsat olarak görüyoruz. Bu düşünceler ışığında Expo 2029 Sakarya’nın temasını "kültür bahçeleri" olarak belirledik” dedi.

EN ÇEVRECİ PROJE

Projeye ilişkin detaylı bilgiler paylaşan Başkan Yüce, “A1 Kategorisinde yapılması planlanan Expo’nun maskotu coğrafi işaret alarak şehrimize mâl olan “GABAK” olarak düşündük. Şehrimizde yapılacak EXPO organizasyonuna 3 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi geleceği tahmin ediyoruz. Expo 2029 Sakarya Proje Uygulama alanı 2010 yılına kadar Sakarya ilinin vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılmış Sakarya nehrinin kenarında bir alan olup bu proje ile arazi ıslahı sağlanarak yeni bir yaşam ve rekreasyon alanı olarak insanların hizmetine sunulacaktır. Bu önceliği nedeniyle en çevreci proje olarakta değerlendirilebilir. Proje tamamlandığında expo alanına 86 tür ve 225 çeşit 29.000 adet ağaç grubu bitki ile 54 tür ve 107 çeşit 80.000 adet çalı grubu bitki dikimi yapılacaktır” dedi.

GELİŞİME KATKI SAĞLAYACAK

Yüce, “Sakarya, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin kesişme noktasında bulunan bir şehir olup, uluslararası Expo düzenleme gururunu tüm şehir olarak yaşamak istiyoruz. Sahip olduğu sanayi alt yapısı ve hızla büyüyen ekonomik potansiyeli ile büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip olan şehrimizde lojistik alt yapısı ve ulaşım imkânları Expo için uygundur. Expo 2029 Sakarya sadece şehrimizin değil bölgemizin ve ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacak inovatif çalışmalar ve kapasite arttırıcı projelerle bölgemizin kalkınmasına yeni bir ivme kazandıracaktır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, AIPH ve BIE yönetmeliğinde yer alan kurallara uygun olarak Expo 2029 Sakarya organizasyonunu başarılı kılmak için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

TÜM TEKNİK VE ALTYAPI HAZIR

Konuşmasının sonunda Başkan Yüce, “Modern dünyada ortaya çıkan sorunlara çözümler üretmek, gelecek nesillere çevre ve doğa bilinci aşılamak, modern tarım teknikleri, alternatif enerji kaynaklarının tanıtımını yapmak, ülkemizin ve Sakarya’nın bu konularda öncü olmasını sağlamak amacıyla “Kültür Bahçeleri” temalı A1 kategorisindeki EXPO organizasyonunun 2029 yılında şehrimizde yapılmasını istiyoruz. EXPO için tüm teknik ve altyapı imkânları hazırdır. Web sayfası, sosyal medya hesapları, fizibilite çalışmaları ve projeler EXPO’nun şehrimize verilmesi halinde aktif olacak şekilde hazırdır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek olan EXPO için tüm resmi kurumlar, üniversiteler, kalkınma ajansı, ticaret sanayi odası ve ticaret borsası, odalar, sivil toplum kuruluşları EXPO ortağı olarak projede yer alacaktır” diye konuştu.