Cennet Tepe’de 2 bin 100 yıllık tarihi izler

Karasu’nun Kuzuluk Mahallesi’nde Cennet Tepe olarak bilinen mevkide 2 bin 100 yıllık tarihi mezar izlerine rastlandı. Defineciler tarafından da kazılarak tahrip edilen bu mezarların M.Ö. 60 yılına kadar dayandığı ve UNESCO’nu dünya mirasları listesine alınabileceği öne sürüldü.

Cennet Tepe’de 2 bin 100 yıllık tarihi izler


-

Kuzuluk Mahallesi’nde yapımına başlanan mezarlık alanının olduğu bölgenin 2 bin 100 yıl öncesine dayanan tarihlerde de mezarlık olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Tümülüs adı verilen ve geçmişi M.Ö. 60’lı yıllara dayanan tarihi mezarların UNESCO dünya mirasları listesine alınabileceği belirtildi.

Düzlük alanda gözle görülen tepelerden oluşan ve o dönemin inancına göre ölen kişilerin denize karşı gömülmesi, üzerine dere kenarından taşınan taşların konmasıyla oluşan Tümülüs mezarlarının içerisinde yer alan kiremit benzeri taşların da tahrip edilerek etrafa saçıldığı görüldü.

Tam tarihi bilinmeyen Tümülüs mezarlarının, Cennet Tepe mevkiinde sadece kuzey yönüne bakan kısımda olması da dikkat çekti. UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nca uygun görülmesi durumunda ise bölgenin sit alanı ilan edilmesi ve turizme kazandırılmasının da mümkün olduğu belirtildi.

KarasuHaberleri.com - Nevtan Angün'ün haberi

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER