Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 14:11 Bu haber 4750 kez okundu
 
Fındık fiyatı yeterli mi?
İYİ Parti Karasu İlçe Teşkilatı Başkanı Bahattin Topal, açıklanan fındık fiyatlarının, üretici tarafından yeterli bulunup bulunmadığının kesinlik kazanmadan medya tarafından memnuniyetle karşılandığına dair bir algı oluşturulduğunu belirtti.
EKONOMİ Haberi
Fındık fiyatı yeterli mi?

Fındık fiyatlarının açıklanmasının ardından bir basın açıklaması yayımlayan İYİ Parti Karasu İlçe Teşkilatı Başkanı Bahattin Topal, kamuoyunda fiyatların memnuniyetle karşılandığına dair algı oluşturulduğunu fakat maliyetler karşısında bu fiyatın yeterli olmadığını belirtti. “26 Temmuz günü Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan fındık fiyatları, özellikle medyadan aldığı destekle üreticilerde bir umut ışığı oluşturdu. Ancak bilinmelidir ki fiyat açıklaması, üreticilerimizin ve bizlerin kafasında birçok soruyu da beraberinde getirdi” diyen Topal, “Şimdi sormak istiyoruz: Çiftçimizin elindeki fındık, gerçekten bu fiyattan mı alınacak? Maliyetler bu kadar yükselmişken, açıklanan bu fiyat yeterli mi? İçerisinde bulunduğumuz ekonomik durum neticesinde fındıktan kazanılan para, çiftçimizi ne kadar idare edebilecek? İlçemiz ekonomisini ne kadar süre ayakta tutacak?” ifadelerini kullandı.

 

Fındığı pazara indirmeyin

 

İçerisinde olduğumuz ekonomik darboğaz sürecinde, tırpan, filiz alma, toplama, tarım gübresi, ilaçlama gibi maliyetleri göz önüne alırsak maliyetlerin altında bu fiyatlar eriyecek” diyerek sözlerini sürdüren Topal, “Tüccarların, belirlenen fiyatların altında alım yapacağı tahmini, bizde çiftçimiz adına bir kaygı oluşuyor. Üreticinin yüzü 2019 hasadında gülmeyecek” dedi. İYİ Parti Karasu İlçe Teşkilatı Başkanı Bahattin Topal, basın açıklamasını “Yapılması gereken, çiftçimizin fındığını mümkün olduğu kadar elinde tutması ve piyasaya sürmemesidir. İnanıyoruz ki, fındık fiyatı yukarıya doğru hareket edecektir. Fındıkçımız, sabırlı olup fındığını erkenden pazara indirmediği taktirde karlı çıkacak” diyerek tamamladı.

 

Kaynak: (KH) - KarasuHaberleri.com Editör: Esra Angün
Etiketler: Fındık, fiyatı, yeterli, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı