Emine Erdoğan’ın öncülüğünde hayata geçirilen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında çeşitli hastanelerde çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında Karasu Devlet Hastanesi de pilot hastane olarak seçildi. Proje kapsamında atıkların kontrol altına alınması, çevreyle uyumunun sağlanması ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılmasının hedeflendiği belirtildi. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık tesislerinde de başlatılan proje dahilinde pilot hastane olarak belirlenen Karasu Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı, Hastane Hizmetleri ve Sağlık Otelciliği Birim Sorumlusu Uzman Aşkın Gürler, çalışmalar yerinde değerlendirildi.

 

Çevre yetkililer de katıldı

 

Kamu Hastaneleri Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi, Kocaali İlçe Hastanesi atık yönetim sorumluları ve Fen Çevre firma yetkililerinin de katıldığı ziyarette, örnek uygulama niteliği taşıyan çalışmaların Sakarya genelinde yaygınlaştırılması planlandığı ifade edildi. Karasu Devlet Hastanesi binasında odak noktaları belirlenerek tıbbi, tehlikeli ve evsel atık kovalarının dışında yerleştirilen geri dönüşüm kovaları ile cam, plastik, pil, bitkisel yağ, metal ve kağıt atıkların ayrıştırılması sağlandığı da öğrenildi.

 

Farkındalık arttırılacak

 

Hastanelerde hayata geçirilen projeyle gereksiz tüketimden kaçınmak, çöpe atmadan önce tekrar kullanımını sağlamak, tamir etmek, dönüştürmek, atılacaksa ayrıştırarak atmak, geri dönüşümü mümkün olan atıkların tekrar ekonomiye kazandırılması ile sağlık tesisi çalışanlarında ve vatandaşlarda Sıfır Atık Projesi farkındalığı oluşturulması hedefleniyor. Sıfır Atık Projesi kapsamında kaynakların verimli kullanılması çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, çevreyle uyumlu yönetiminin sağlanması ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak farkındalığın arttırılmasını sağlayacak çalışmaların tüm sağlık tesislerini kapsayacak şekilde devam edeceği kaydedildi.

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR AŞAĞIDA: