Sakarya’nın ulaşımı, güçlü bir kavşak noktası daha kazandı. TEM Otoyolu’ndan şehre yeni giriş ve D-100 bağlantı yolu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Başkan Ekrem Yüce’nin katılımıyla hizmete açıldı. Başkan Yüce, Antalya, Karasu, İstanbul, Ankara yönlerindeki 3 güzergaha bağlantı sağlayan ve Sakarya şehir merkezi ulaşımları için ikinci otoyol gişesi olan projeyi, ‘Marmara Bölgesi’nde ulaşım ve ticaret aksları bu kavşakta birleşecek, deprem gibi acil durumlarda alternatif olacak ve Sakarya’yı lojistikte ileriye taşıyacak bir proje’ olarak tanımladı.

SÜRÜCÜLERE BÜYÜK KOLAYLIK

İki ayrı projenin hizmete açılması, Sakarya şehir merkezi ulaşımı için yalnızca Arifiye’de bulunan otoban bağlantı sayısının ikiye çıkarılması acil durumlarda oluşabilecek izdihamı önledi, sürücülere şehirlerarası sürüşlerde büyük kolaylık sağlamış oldu. Proje İstanbul Ankara TEM, D100 Karayolu ve Antalya, Eskişehir, Karasu güzergahı için kullanılan D-650 Karayolu olmak üzere 3 ayrı yola bağlantı oluşturdu. Marmara’nın ticaret güzergahını bütünleyen çalışmayla birlikte “Sakarya Ticaret Yolu” için bütünlük sağlandı. Başkan Ekrem Yüce, Büyükşehir’in 155 bin metrekarelik bölümü bizzat kamulaştırdığını ve 11 bin 228 metrekarelik bölümü ise projeye bedelsiz kazandırdığını ifade etti. Bakan Karaismailoğlu ise bugüne kadar söz verdikleri tüm projeleri tek tek hayata geçirdiklerini belirterek, yeni projenin Sakarya’nın ekonomisi ve ulaşımı için önemli bir kavşak olacağını belirtti.

MARMARA’NIN TİCARET DAMARI VE ALTERNATİF ÇIKIŞ

Yeni otoban gişeleri ve D-100 bağlantı yolunun Sakarya’ya ‘acil durumlar için’ önemli bir alternatif olmanın yanı sıra Marmara’daki ticaret ağını birbirine bağlayacağını ifade eden Başkan Yüce,  “Ülkemizin lokomotif bölgesi olan Marmara Bölgesinde ulaşım ve ticaret akslarının kesiştiği yer olan Sakarya’mızda; Ulaşım ana damarlarını birbirine bağlayacak, OSB’ler arasındaki bağlantıyı sağlayacak, en önemlisi olası bir depremde şehir merkezi ulaşımları için tek otoban çıkışı olan Dörtyol çıkışına alternatif olacak; Anadolu Otobanı Doğu Sakarya Otoban Çıkışı ve D100 bağlantısı duble yolu projesi kapsamında alan içerisindeki tüm kamulaştırma işlemleri belediyemizce gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

155 BİN METREKARE KAMULAŞTIRMA

Yüce, Ulaştırma Bakanlığı’nın Büyükşehir’le birlikte çalışarak başlattığı proje için 155 bin metre kare alanı kamulaştırdıklarını kaydederek, “Sakarya Büyükşehir Belediyemiz tarafından 155. 370 metrekare alanı kamulaştırılırken İmar uygulaması ile 11.228 metrekarelik alan bedelsiz olarak kazandırdık. Bu alanlara ilave edilecek olan kamulaştırma alanlarını ve bağlantı yollarını yaklaşık 50 Milyon lira bedelle Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak karşıladık” dedi.