Ayet tecelli etti ALLAH zulmün cezası olarak zalimi zalime musallat kılar. Geçtiğimiz hafta içinde ABD ordusu Esed rejiminin en faal kullandığı hava üstünü bombaladı. Savaşın başladığı yedi yıldan beri ilk defa ABD, Esed rejimine karşı bu şekil bir uygulamaya gittiğini görüyoruz. Bu tavır iki şekil okunabilir muhakkak. Ama suların ısındığı kesin ve 16 Nisan sonrası Türkiye’nin, tavrı daha da belirleyici olacağı kanısındayım. ABD, saldırı sonrası BMGK, daimi temsilcilerinin söylemlerine bakacak olursak bizleri doğrular bir tutum içerisinde olduğunu görüyoruz. Güvenlik Konseyi, ABD'nin Suriye rejimine ait hava üssünü vurması nedeniyle acil toplandı.


ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Konsey'de yaptığı konuşmada, Esed rejiminin 6 yıl boyunca yüzbinlerce kişiyi öldürdüğünü, milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden olduğunu, uluslararası hukuku ve BMGK kararlarını ihlal ettiğini söyledi.


ABD: Esed Rusya'nın desteğini alacağını bildiği için saldırıyor
BM raporlarının Suriye rejiminin kendi halkına karşı birçok kez kimyasal silah kullandığını ortaya koyduğunu hatırlatan Haley, şöyle konuştu: "Esed'in Rusya'nın desteğini alacağını ve sorumlu tutulmayacağını bildiği için kimyasal saldırılar düzenlemeye devam etti ama dün gece bu değişti. Kimyasal silahlar kullanıldığında ABD, artık buna seyirci kalmayacak. Ölümcül kimyasal silahların yayılmasını ve kullanılmasını önlemek, ABD'nin ulusal güvenliği için hayati önem taşıyor."


Fransa: ABD'nin müdahalesi gerekliydi
Fransa'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Francois Delattre ise, "Esed'in bedeli ne olursa olsun kendisine karşı çıkanları yok etmeye çalıştığını" söyledi. ABD'nin askeri müdahalesinin "meşru" olduğunu değerlendirmesinde bulunan
Delattre, "Müdahale Esed'i caydırmak için gerekliydi" dedi.


İngiltere: Rusya ciddi bir ders aldı: Aşağılanma
İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise, Esed'in İdlib'de "vahşetin tanımını" yeniden yapabileceğini gösterdiğini belirterek, "İngiltere ABD'nin hava saldırısını destekliyor çünkü savaş suçlarının sonuçları olur" ifadesini kullandı. "Esed tüm zamanların en büyük savaş suçlusudur." ifadesini kullanan Rycroft, ABD'nin hava saldırısının işlenen suçlarla orantılı olduğunu savundu. Esed rejimine destek veren Rusya'yı da eleştiren Rycroft, "Rusya belki savaş suçlusunu desteklemenin sonuçları hakkında ciddi bir ders aldı: Aşağılanma" diye konuştu.


Rusya'ya vazgeçme çağrısı
Rusya'nın "Esed'in hayal edebileceği her şeyi" verdiğini anlatan Rycroft, Esed'in de bunun karşılığında daha fazla savaş suçu işlediğini dile getirdi. Selam ve dua ile…