-

Şirkete ödenen kanunsuz tutarın dudak uçuklattığını belirten Başkan Keleş, “AKP'deki usulsüzlük skandalı bitmiyor. Adapazarı-Karasu arasındaki demiryolu ihalesine her zamanki gibi yine fesatlık, kanunsuzluk karıştırdıkları ortaya çıktı. Sayıştay Raporu, Teftiş Kurulu Teknik Heyet Raporu, İhbar Mektubu ile olayın derinine indik ve bu hususu mahkemeye taşıdık. Çünkü demiryolu ihalesi için işin sahada yapılan kısmının ihale tutarı, 73 milyon 600 bin 193 TL iken şirkete ödenen tutar, 825 milyon 138 bin 153 TL olduğunu tespit ettik. Aradaki fark ise tam tamına bu rakamın 11 katı” dedi. Keleş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

TÜM SUÇLULAR YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEK

“Yolsuzluk ise şöyle başladı. 2 Kasım 2010’da yapılan ihalenin işlem dosyasındaki Zarf Açma ve Belge Kontrol Tutanağına göre; ihaleyi kazanan şirketin sunduğu belgeler arasında birim fiyat analizleri ve rayiçleri yer almıyor. 5 Nisan 2011’de şirket işin sözleşmesi imzalanırken, mevzuata aykırı olarak, ihaleyi kazandıktan sonra hazırladığı birim fiyat analiz ve rayiçlerini sözleşme eki haline getiriyor. Bu işlemi yapmasının sebebi ise birkaç ay sonra anlaşılıyor.

Önce ihale kapsamındaki zemin iyileştirme işinin yöntemi değiştiriliyor. Ardından yeni yöntemin yeni birim fiyatları için, kanuna aykırı olarak sözleşme eki haline getirilen rayiçler baz alınıyor. İhalede yarışmaksızın, usulsüz ve hileli yeni birim fiyatlar belirleniyor.

Kamu ihale mevzuatına aykırı bu hileli işlemler sonucunda; 73 km çift hatlı demiryolu altyapı inşaatının tümünün 320 milyon 840 TL’lik ihale bedeli ile yaptırılması gerekirken, işin ancak yüzde 23’ü yapılıyor. İşin %23’lük kısmı için şirkete 73 milyon 600 bin 193 TL değil, fiyat farkları dahil toplam 825 milyon 138 bin 153 TL ödeme yapılıyor. Şirkete fazladan yapılan ödeme: 11 Kat

Hileyle yaratılan kamu zararı = (825 milyon 138 bin 153 – 73 milyon 600 bin 193) = 751 milyon 537 bin 960 TL. Güncel döviz kuru dönüşüyle kamu zararı (2022 yılı): 2 milyar 112 milyon 546 bin 208 TL. AKP hiçbir zaman halkı düşünmedi, hâlâ daha düşünmüyorlar. Rant peşinde koşuyorlar.

Yancılarını beslemekten Türkiye'nin sorunlarıyla ilgilenmiyorlar. Herkes bu usulsüzlüğe göz yumuyor. Bu rakam küçümsenecek bir rakam değil. Ülke batarken iktidarın bu davranışları hafife alacak bir durum değil. Resmen ekonomi bu haldeyken Türkiye'yi daha da çok baltalıyor.

Halkı geçecek diye oyalarken kendileri milyonlarla oynuyor. Hepsi teker teker yargı önünde hesap vermeli. Halk açlıktan, sefaletten kıvranırken AKP'nin bu yaptığı vatana ihanet suçudur. Bu işin takipçisi olacağız. Tüm suçlular hem yargıyı ya hem de halka hesap verecek. Halktan alınan para tekrar halka dönene kadar mücadelemiz devam edecek”

Editör: Karasu Haberleri