Karasu’da düzenlenen toplantıya AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Sakarya Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, AK Parti Karasu İlçe Başkanı İshak Sarı, Ulaştırma Bakanlığı Daire Başkanı Mehmet Sağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Üretim Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Ramazan Çelebi, DLHA 13. Bolu Bölge Müdürü D. Erdem Öncebe, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, Sakarya Gıda Tarım İl Müdür Yardımcısı Ali Ulvi Özerdem, DLHA Liman Kontrolörü Nurettin Temizer, Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şakir Şen katıldı.

 

Toplantı öncesi ve sonrasında basına ve katılımcılara bilgi veren AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen; “Yaklaşık 2003’ten beri takip ettiğimiz, Karasu için büyük önem arz eden bir konu Balıkçı barınağı. Bu proje için tüm tarafların titizlikle çalıştığına eminim. Projeyle ilgilenen tüm arkadaşlarımız tertipli ve düzenli çalışıyorlar. Bu sorunun artık sonuna gelmek istiyoruz.

 

Doğal zenginliklerimizle, balıkçılık ve su ürünleri üretimi açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden birisiyiz diyen Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu; “Kayıkların, Yeni Mahalleden Karadeniz’e çıkış yaptığı alan, her Sonbahar aylarında biriken kum adacıkları nedeniyle balıkçılarımızın yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi durumunda. Bu konuyla ilgili olarak başta AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen olmak üzere konunun uzmanı birçok üst düzey yetkili ile bir araya geldik. Sürdürülebilir balıkçılık için gerekli tedbirlerin bir an evvel alınması gerektiğini ve mevcut durumdaki sorunların çözümünü konuştuk. Sorunların geçici çözümlerle değil bir daha yaşanmaması için karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduk. Tabi ki bu alandaki ekolojik dengede bizler için önemli. Bu çevresel dengeyi bozmadan her iki taraf için de güzel bir çalışma yapılacağı düşüncesindeyim” şeklinde konuştu.

 

Sakarya Nehri önüne yapılacak Balıkçı Barınağının uygulama yeri ile ilgili proje değerlendirme toplantısının sonunda basın açıklaması yapan AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen; “Düzenlediğimiz toplantının amacı şu; biliyorsunuz Sakarya Nehri ağzı üzerine balıkçı barınağı yapılması için uzun süreden beri bir mücadele sürdürülüyor. Bu konu sadece bir kurumu değil birkaç tane kurumu birden ilgilendiriyor. İşin içerisinde Ulaştırma Bakanlığı var, DSİ var, Tarım Bakanlığı var. Dolayısıyla her bakanlık kendi açısından meseleyi değerlendiriyor. Balıkçılarımız Sakarya Nehrini bir doğal liman olarak kullanıyor ve doğal olarak da giriş-çıkışlarda büyük sorunlar yaşıyorlar. Buraya yapacağımız çalışmada çok dikkatli olmalıyız. Çünkü Tarım Bakanlığımız buranın aynı zamanda balıklar için bir üreme noktası olarak görüyor. Dolayısıyla bu toplantı farklı bakış açılarını değerlendirdiğimiz bir toplantı oldu. Ortak noktayı yakalamak adına güzel bir toplantı oldu. Bu toplantının konusuyla ilgili olarak Ankara’da çok toplantı düzenledik. Net bir mutabakata ulaşamadık. Son olarak da oradaki yetkililerimizi sorunun olduğu Sakarya Nehri ağzında incelemeler yapmaları için davet ettim. Bugün de konuya hâkim kurumlarca yerinde incelemede bulunduk. Yaptığımız toplantı sonucunda bir mutabakata ulaştık” dedi.

 

Açıklamalarına devam eden İsen; “Yapacağımız proje ile ilgili tüm çalışmalarımızı tamamladık sayılır. Bu alana yapılacak proje ile ilgili bütçeyi Ulaştırma Bakanlığımız ayırdı. Bütçe ile ilgili bir problemimiz yok. Derhal yatırıma ve ihaleye geçebilecek durumdayız. Bugün itibari ile buraya gelmemizin hayırlı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıl içinde öncelikle Bakanlığımız buranın ihalesini gerçekleştirecek, uygun bir programa alındı ve süratle de bitirebileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’nin örnek balıkçı barınağı olacağı hatta balıkçı barınağını aşan bir alan olacak. Ülkemize, Sakarya’mıza, Karasu’muza ve bu alanı en verimli şekilde kullanacak balıkçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR AŞAĞIDA: