-

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a bir mektup yazarak geçtiğimiz günlerde verdiği vaaz esnasında kendisi hakkında söylediği sözlerle ilgili olarak Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu'na cevap gönderdiği öğrenildi. Koç, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Kutsal mekanımız olan camilere bu nefret söylemini taşımak, hem de tamamen yalan yanlış bilgilerle ve iftiralarla bunu yapmak, hem çok üzücü hem de ürkütücü. İnsanlığın barışını savunması gereken bu zor günlerde umut aşılaması ve birleştirmesi beklenen bir din görevlisi nasıl bu kadar sorumsuzca davranabilir? İnanın bir cevap bulamıyorum.

Dünyanın çok uzun zamandır karşı karşıya olduğu bir diğer salgın da 'nefret söylemi' ve ne yazık ki bu salgınla mücadele edebileceğimiz bir aşı da yok. Ancak hep birlikte bu kişilere asla geçit vermeyerek nefret söyleminin olağanlaşmasına müsaade etmeyerek ve tolerans göstermeyerek anlamlı bir yol alabiliriz.

Bu her şeyden önce çocuklarımıza karşı sorumluluğumuzdur diye düşünüyorum. Kul hakkına girmeden, yalan söylemeden, iftiradan sakınarak yaşama sorumluluğuna sahip bir ailenin temsilcisi olarak derinden hissettiğim gönül kırgınlığımı sizinle paylaşmak istedim”

NE OLMUŞUTU?

Düzce’nin Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, geçtiğimiz günlerde verdiği vaaz sırasında “Şu kadroya bakın, yüzde 90'ı Selanik göçmeni ve Sabetayist, yani Müslümanlığı kabul etmiş görünen Yahudiler. Hatta şunu da söyleyeyim, İstanbul'da Gezi Parkı olaylarında otellerinde barındırdıkları kişiler Yahudilerdi. Şu an o kişi bu takımın da başkanı. Bunlar gücü kuvveti eline geçirdiği zaman, bize de aynısını yaparlar” ifadelerini kullanmıştı.

Vaazı cep telefonu ile kaydeden bir kişinin görüntüleri paylaşması üzerine Müftü Soytekinoğlu'na büyük tepki gösterilirken, Karasu Cumhuriyet Savcılığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı, müftü hakkında soruşturma başlatmış ardından Soytekinoğlu açığa alınmıştı.