Sakarya Büyükşehir Belediyesi, motosiklet ve otomobil sporlarında marka haline dönüşmek için Başkan Ekrem Yüce öncülüğünde önemli adımlar attı. Adapazarı Karaköy bölgesinde Spor Ada Otomobil ve Motor Sporları müjdesini veren Yüce, bir süre sonra ise Petlas Türkiye Offroad Yarışları’nın müjdesini vermiş ve bu heyecan ilk kez yaşanmıştı. Tesis projesinin yapımı için ilk adımlar bu şekilde atılmıştı.

LANSMAN TÖRENİ

Türkiye’de adrenalin ve heyecan tutkunu sporseverlerin ilgiyle takip ettiği Off-Road Türkiye yarışlarının 1 yıl sonra yeniden Sakarya’da yapılması kararlaştırıldı. Petlas Türkiye Off-Road 4.Ayak Yarışları’nın lansmanı ise bugün gerçekleştirildi. Törene Başkan Ekrem Yüce’nin yanı sıra Organizasyon Komite Başkanı Bilal Bakan, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

YARIŞ HEYECANI

Yarışların 54 Otomobil Sporları Kulübü’nün katkılarıyla 23-24 Eylül’de (bu hafta sonu) Kömürlük ve Karaköy etabında yapılacağı ve 22 Eylül Cuma günü 14.30’da Demokrasi Meydanı’nda seremonik start verileceği açıklandı. 23 Eylül Cumartesi günü 09.00’da Kömürlük etabı ve 24 Eylül Pazar günü 09.00’da ise Karaköy etabı start alacak. Seyirciler yarışları, parkurların belirli bölümlerinde ve Spor Ada proje alanında oluşturulan tribünlerden takip edebilecek.

SPOR ADA TESİSİ NASIL OLACAK?

Başka Ekrem Yüce, ayrıca törende bölgede Off-Road, motokros ve tüm otomobil sporlarının merkezi olacak Spor Ada Otomobil ve Motor Sporları Tesisi’nin detaylarını paylaşırken, “260 dönüm arazide 850 m drag pisti, 12 bin metrekare karting, süper moto – drif pisti, 2 bin metrekare off-road-motokros pisti, tribün ve sosyal tesisler inşa edeceğiz. Çalışmaların bir kısmını tamamladık ve süreç hızla devam ediyor. Nasip olursa Türkiye’nin en önemli otomobil sporları tesisini Sakarya’ya kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

SPORSEVERLERE DAVET

Yüce, Türkiye’de otomobil sporuna ilgi duyan herkesi Sakarya’ya bu heyecana ortak olmaya davet ederek, “Sakarya’mıza kazandıracağımız, bir kısmı biten ve bir kısmının çalışmaları devam eden Spor Ada Otomobil ve Motor Sporları tesisimiz tam 260 dönüm arazi üzerinde pistler, yarış alanları ve sosyal tesisler yer alacak. Böylece motor ve otomobil sporları konusunda ülkemizin en gözde tesislerinden biri haline gelecek. Petlas Türkiye Offroad 4.Ayak yarışlarını da bu proje alanımızda gerçekleştireceğiz. Spor Ada Otomobil ve Motor Sporları tesisimizde gerçekleştirilecek olan bu yarışlara tüm Sakarya’yı ve otomobil sporunu sevenleri şimdiden davet ediyorum” dedi.

HER GELİŞME BAŞARIMIZIN NİŞANESİDİR

Başkan Yüce, Sakarya’nın sporda attığı adımların başarının nişanesi olduğunu dile getirerek, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü 30’u aşkın branşta 5 bine yakın sporcuyla ulusal ve uluslararası müsabakalarda birçok başarıya imza attı. 2021 yılında Dünya Bisiklet Şehri ünvanını, ardından 2023 Avrupa Spor Şehri ünvanını şehrimize getirmiştik. Geçtiğimiz ayda Korede İklim Dostu Kentsel Hareketlilik kapsamında Kentsel Mobilite ödülüne layık görüldük. Şehrimizi dünyaya tanıttığımız tüm bu ödüller başarılarımızın bir nişanesi, bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

BİSİKLETTE TÜRKİYE’DE TEKİZ

Sakarya’nın spordaki başarısından bahsederken 3 çeşit bisiklet kiralayan tek belediye olduğunu hatırlatan Yüce, “Bir bisiklet şehri olarak, Uluslararası Bisiklet Festivalinde ülkemizden ve dünyadan pek çok sporcuyu, sporseveri, yerli ve yabancı basın mensuplarını spor evimiz Sakarya’da ağırladık. Sakarya’mızda 3 etaptan oluşan, 200 km’sini tamamladığımız bir bisiklet yolu ağı inşa ediyoruz. Hedefimiz ise bunu 500 km’ye çıkartmak. Bisiklet yollarının yanı sıra Sakarya’mızda bir ilk daha var. Sakarya’mızda SAKBİS, TUBİS ve TRİPY olmak üzere 3 çeşit bisiklet kiralaması yapıyoruz. 3 çeşit bisiklet kiralayan başka bir belediye daha yok” şeklinde konuştu. Tören sonunda hediye takdimi yapıldı ve hatıra fotoğrafı çekildi. Başkan Yüce, organizasyon yöneticisi Bilal Bakan’ın off-road aracıyla kısa bir tur yaptı. Direksiyona geçen Yüce, gaza basarak yarışın meşalesini yaktı.

Editör: Güler Çınasoğlu