Fikirlerimiz ne kadar hür?

Bu hafta yazıma bir soru sorarak başlamak istiyorum. Fikirlerimiz ne kadar hür? Fikirlerimiz ne kadar bağımsız? Ülkede bir olay yaşanıyor, ardından tartışma programlarına çıkan hep aynı yüzler bu olayları yorumluyor, bizlerde bu adamlar ne diyorsa o fikriyata bürünüyoruz.

Tek farklı olan kanallar. Şunun kanalı, bunun kanalı, şu kanal şu görüşten, bu kanal bu görüşten; bizlerde hangi görüştensek o kanalı açıyoruz sabahlara kadar kendimizi o görüşlerle avutuyoruz. Peki, oraya çıkanların ne kadar umurunda? Emin olun bu ülke de bu millet de sizin kadar umurlarında değil. Yaşanan son olay gibi

Devletimiz geçtiğimiz günlerde Gara’da operasyon yaptı. Hain terör örgütü ise esir tuttuğu güvenlik güçlerimizi şehit etti. O gün bir sosyal medya platformunda dolanırken terör örgütünün yurt dışındaki hain kaçaklarından bazılarının alelacele videolar çekerek bu şehitlerimizi devletin bombaladığı yalanını kamuoyuna pompalamaya çalıştıklarını gördüm. Tabi o an böyle bir şeyin asla olmayacağını ve ortada dönen bir oyun olduğunu direkt anladım.

Çünkü yıllardır aynı senaryo dönüp duruyor. Geçen senede İdlip saldırısı sonrası şehit sayısını beğenmemiş ve aynı şekilde kara propaganda yapmışlardı. Yani hep aynı senaryo, tabi birçoğumuz artık yemiyoruz ama senaryoya yardımcı oyunculuk yapan bazı parti ve görevlileri insanımızın aklını bulandırmaya çalışıyor. Yani kendi başımıza düşünmemizi, fikir yürütmemizi istemiyorlar. Çünkü bu kötü niyetliler ortalıkta değer görmese hepimiz biliriz ki devletimiz böyle bir şey yapmaz.

Devletimiz şehit sayısını saklamaz. Devletimiz kendi insanını, askerini bombalamaz. Ki devletin ta kendisi tüm parti liderlerine fotoğraflarla kanıtlarla sunum yapmışken hala daha devleti suçlu gösterme çabası ne demektir onu da sizlerin takdirine bırakıyorum. İktidarı sevmeyin, nefret edin, yönetenleri hatta hiçbir partiyi sevmeyin, nefret edin ama Devlet farklı bir olgu bizim için. Herkes değişir, her şey değişir Devlet baki kalır. Baki kalacak bu Devlet ise ne olursa olsun böyle hatalar yapmaz.

Çünkü bu Devlet’in asıl sahipleri buna göz yummaz. İzleyin, görün, okuyun, dinleyin ama bazı konularda fikirlerinizi değiştirmelerine izin vermeyin. Devlet bizim için kutsaldır. Bunu değiştirtmeyin. Ne iktidara ne muhalefete, hep aynı şeyler farklı olaylarla karşımıza çıkıyor. Dedim ya daha 1 sene önce farklı olay ama aynı kara propaganda. Amaç aynı, niyet aynı, suçlu aynı, sadece geçmişten örnek almanız bile yapılanların gerçek yüzünü gösterecektir. İşte o zaman hain terör örgütünü Devlet kadar suçlu bulamayanlarla ne olursa olsun benim Devlet’im bunu yapmaz diyenleri düşünmeden ayırabiliriz. Yani fikri hür, vicdanı hür olduğumuz sürece doğru ile yanlışı ayırabiliriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sâde vatandaş
Sâde vatandaş - 1 yıl Önce

Devlet evdir kiracısı da hükümettir. Kiracı ev sahibinin haberi olmadan eve her türlü haltı yapar. Devletle hükümet ayrımını iyi yapmak lazım. Kendilerini devlet karşısındaki herkesi hain gören zihniyet ne zaman başımızdan giderse işte ülke o zaman selamete çıkar. Sağcısı ayrıştırılmış solcusu ayrıştırılmış kürdü lazı çerkezi gürcüsü ayrıştırılmış. Tarihimizi iyi okumak gerek. Çanakkaleyi kurtuluş mücadelesini iyi okumak lazım. Vesselam.

Okur
Okur - 1 yıl Önce

Daha iki kelimeyi bir araya getiremiyorsun. Yazar olduğunu sanıp "fikirleriniz ne kadar hür?" diyorsun. Başındaki şahısla akpnin peşine takıldığınızdan beri sizin fikirleriniz ne kadar hür acaba?!

.
. - 1 yıl Önce

.

İyi Niyetli
İyi Niyetli - 1 yıl Önce

Kelimeler hakkında bilginiz yok ve kendinize yazar mı diyorsunuz?
"Esir" ne demek ya? İki devlet savaşta ise esir kelimesi kullanılır. Biz terör örgütleri ile savaşta mıyız? Veya onlar devlet kurdular bizim mi haberimiz yok!
"Rehine" veya "Kaçırılan" kullanmanız daha doğru olur.
Yazdığınız dili iyi bilmiyorsanız yazar olmaya kalkışmayın. Halkı yanlış yönlendirirsiniz. Bize aydınladıcı ve yönlendiren köşe yazarları lazım.
Teşekkürler.

Kimim ben
Kimim ben - 1 yıl Önce

“Esir” kelimesini kullanıyorsunuz ve kendinize Türk Milliyetçisi mi diyorsunuz? Şehitleri, kelle veya tane ile anlatanlardan farkınız yok gibi. Türk Milliyetçisi olacaksan önce zeki, çalışkan ve ahlaklı olacaksınız. Bu yazıda esir ile şehitlerimize ahlaksızlık ve yazıdaki bilgi ve üslup ile de zeki ve çalışkanlığınız konuşmamış. İlçe başkanınız Münir Bey ne ki siz ne olacaksınız? Münir Bey her şeyi kağıttan okuyor. Prompteri daha keşfetmemiş sanırım. 2 kelimeyi düşünüp söyleyemiyor. Sanki holding yönetiyor beyfendi. Her ne ise? Türk Milliyetçiliği olmaz. Türk töresi, örfü adeti hukuku olur. Bunlara uyuldu mu milliyetçiliğe gerek yoktur. Amacına ulaşmamış uluslar milliyetçilik yaparlar. Biz elhamdulillah her amacımıza ulaştık. Her ise biraz daha Türkçe’yi öğrenip ve biraz daha kendinizde inandığınız yazılar yazsanız daha güzel olur. Sizin iyiliğiniz için söylüyorum. Ülkeye kendinizi kazandırın. Dışlanmayın. Bu yüzden ne olursa olsun rüzgarın yönüne göre yol almayın. Bir duruşunuz olsun. Kolay gelsin.

Senin Fikirlerin Hür Değil!
Senin Fikirlerin Hür Değil! - 1 yıl Önce

Devlet yapmaz diyorsun. Ancak devlet tek bir şahıs değil. Ve ne olursa olsun görmeden hiç bir şeye inanma. Uludere’de (Roboski) F-16 uçaklarının bombaları ile 34 sivil vatandaş hayatını kaybetmedi mi? Anne, eteği ile çocuğunun parçalanmış etlerini kemiklerini toplarken hiç mi yüreğine kazınmadı. Ne çabuk unuttun. Esir kelimesi hakkında çok şey yazardım ama yazan yazmış zaten. Kaleminizdeki mıknatısı çıkarın. Belliki yazarken bir taraflara kayıyor. Fikirlerinizi hür yapmak istiyorsanız önce kaleminizi hür yapın. Başkasının ağzından değil kendi ağzınızdan fikrinizden çıkanı dökün. Azıcık bi etrafa bakın ve dobra dobra konuşun. Anlatacak çok şey var ama önce fikrinizi hür yapmalısınız. Ekonomi batacak diye Şehitlerimizin intikamını almıyorlar. Rus uçakları ile İdlib’te 36 şehit olduğunda Rusya’ya gidip kapıda bekletilen kimdi? Esad ile ateşkes yapan kimdi? Biz Menemen’i yakan Mustafa Kemal’i özledik. :(
Dibine kadar batmışsınız. Ancak bu halk Allah’ın yardımı ile yeniden dirilecek.
Bu kadar yorumdan sonra nerede yanlış yapıyorum diye düşünürsünüz artık. Düşünmezseniz demekki hür değilsiniz.

Bir dost :)
Bir dost :) - 1 yıl Önce

Öncelikle hangi görüşmede bulunduğunuzu ve fotoğraflar, kanıtlar gösterildiğini nerden bildiğinizi anlamadım. Yoksa sizin de fikirleriniz size söylenenler kadar mı hür? Hadi bunu geçelim. Çok da önemli değil. Ancak asıl merak ettiğim şu: Devletin ta kendisi ise parti liderleriyle görüşenler ve devlet sizin ("biz biz" deyip durduğunuz "siz" tam olarak kim bilmiyorum) için kutsal ise, bu durumda Soylu ve Akar "sizin" için kutsal. Öyleyse kutsiyet tanımınız nedir? Hangi dinin hangi kaynağına göre bu kutsiyeti atfediyorsunuz ve eğer kaynağınız İslâmiyet ise bu kutsiyet şirke girer mi girmez mi?
Dostane bir not: İmla kurallarına dikkat ediniz. Zira milliyetçilik bu hassasiyeti hak eder ve dahi anlamındaki -de, -da ekleri ayrı yazılır.